referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Rastlinné pletivá
Dátum pridania: 07.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hieu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 677
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Rastliny sa podľa zložitosti stavby rozdeľujú na jednobunkové a mnohobunkové. Telo jednobunkových rastlín tvorí jedna bunka, ktorá vykonáva všetky nevyhnutné funkcie. Mnohobunkové vyššie rastliny sú zložené z veľkého množstva buniek rôzneho pôvodu, tvaru a funkcií. Súbory buniek rovnakým tvarom, rovnakého pôvodu a prispôsobených na vykonávanie určitej špecifickej funkcie sú pletivá. Vedná disciplína, ktorá sa zaoberá štúdiom pletív, sa nazýva histológia. Pletivá vznikajú delením buniek, ktoré sú spojené plazmodezmami. Sústavy pletív vytvárajú morfologicky a funkčne zosúladené orgány a sústavy orgánov tvoria jednotný organizmus.

Podľa schopnosti buniek deliť sa v určitej etape vývinu sa pletivá rozdeľujú na delivé a trváce.
Delivé pletivá tvoria bunky, ktoré sú schopné deliť sa a tým umožňujú rast rastlín. Nachádzajú sa v rastových vrcholoch. Rastových vrcholoch koreňa a stonky možno rozlíšiť pôvodné (vrcholové) meristémy. Ich ďalším delením vznikajú primárne meristémy, z ktorých stratou delivej schopnosti vznikajú trváce pletivá. Latentné meristémy sa začínajú deliť až za určitých podmienok. Príkladom takéhoto meristému v stonke a v koreni je pericykel.
Sekundárne (druhotné) meristémy vznikajú už z diferencovaných buniek, ktoré znovu nadobudli delivú schopnosť. Patrí sem kambuium a felogén, ktoré zabezpečujú sekundárne delenie stonky alebo koreňa.
Trváce pletivá sú tvorené diferencovanými bunkami, ktoré sú tvarovo a funkčne špecializované na vykonávanie určitých funkcií a ďalej sa už nedelia. Podľa zhrubnutia bunkovej steny sa rozdeľujú na:
- Parenchým – tvoria tenkostenné bunky s nezhrubnutou bunkovou stenou. Medzi bunkami sa nachádzajú medzibunkové priestory.
-Kolenchým – sú podobné ako parenchýmy, ale v miestach stretu buniek
je zhrubnutá stena
-Sklerenchým – je to pletivo zo zhrubnutou bunkovou stenou. Je
zhrubnutá v celom rozsahu
-Prozenchým – bunky sú predĺžené v jednou smere, bez medzibunkových
priestorov s nezhrubnutými bunkovými stenami. Podľa funkcie, ktorú pletivá vykonávajú, rozdeľujú sa na krycie, vodivá a základné pletivá.
Krycie pletivá chránia rastlinu pred nepriaznivým vplyvmi prostredia, pred mechanickým poškodením, nadmerným vyparovaním vody a sprostredkývajú výmenu látok s vonkajším prostredím.Pokožka nadzemných orgánov sa nazýva epiderma, kým v koreni, vzhľadom na odlišné funkcie, sa nazývajú rizoderma.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rastlinné pletivá SOŠ 3.0053 246 slov
Rastlinné pletivá SOŠ 2.9973 51 slov
Rastlinné pletivá GYM 2.9776 703 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.