Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Nebeské zrkadlá

O Slovensku sa hovorí, že je strechou Európy. Strecha zakrýva dom pred nepriazňou počasia. A tak, keď prší, steká po nej voda na zem. Naša vlasť je strecha tvorená vysokými horami, na ktorých často padá dážď. Vznikajú pramene, tie odvádzajú vodu potokmi do riek, a tie od nás tečú do ďalekých morí.

Na niektorých miestach sa však stalo čosi neočakávané. Voda sa zastavila a prestala odtekať. Takto u nás vznikli prírodné jazerá. Asi každý z vás vie, že najviac jazier máme vo Vysokých Tatrách. Vznikli pred tisíckami rokov, keď sa v najmenších veľhorách na Zemi, ako sa Tatry často nazývajú, roztopili všetky ľadovce. Odtekajúcej vode sa do cesty postavili skalné prekážky, nazývané skalné prahy. Cez ne sa už ďalej nedostala.
Jazerá v Tatrách majú špeciálny názov. Poradím vám? Jasné, sú to plesá. Možno však neviete, že v Tatrách je okolo 190 plies, z toho asi 100 na slovenskej strane. Pričom zaberajú plochu 300 ha (asi 280 futbalových ihrísk) a objem asi 10 miliárd litrov vody.
Najvyššie položené je Modré pliesko vo výške 2192 m n. m. v Malej Studenej doline. Ktoré z plies v Tatrách je však najväčšie? V celých Tatrách je najväčším plesom Morskie oko s rozlohou 34,9 ha. Najhlbšie je zasa pleso Czarny staw s hĺbkou 84 m. Fintou je, že obe ležia v Poľsku…
Najväčšie a zároveň najhlbšie pleso v „našich“ Tatrách i na celom Slovensku je Veľké Hincovo pleso s rozlohou 20,08 ha a hĺbkou 53,7 m. Nájdeme ho v Mengusovskej doline vo výške 1946 m n. m. Názov dostalo pravdepodobne od pastiera, ktorý ho už v dávnej minulosti objavil. Nad ním sa týčia majestátne štíty a kvôli svojej priezračnej vode s viditeľnosťou až do hĺbky 12 m, pleso vyzerá ako nebeské zrkadlo.
Ako sa k nemu môžete dostať? Celkom jednoducho. Vyrazíte po červenej zo Štrbského plesa smerom na Popradské a od neho ďalej po modrej pozdĺž Hincovho potoka. Cesta nie je príliš dlhá a oplatí sa vidieť tento drahokam našej prírody.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk