referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ivica
Nedeľa, 15. decembra 2019
Sumec - Slovenská veľryba
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 604
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Pomaly sa nám zvianočnieva a prichádza ten čas, kedy sú ryby na suchu. Tieto nemé tvory sú už od nepamäti tradičnou súčasťou štedrovečerného stola. My sa však nebudeme venovať klasickému kaprovi, ale posvietime si na najväčšiu rybu našich vôd – sumca západného.

Toto leto preletela médiami správa, že rybári na Domaši chytili 235 cm dlhého a 97 kg vážiaceho sumca. Aj keď najväčší kus ulovený v našich vodách v r. 1965 meral 265 cm a vážil 128 kg, je tohtoročný úlovok rekordný. Napriek svojim rozmerom je sumec pohyblivá a plachá ryba, ktorej ulovenie si vyžaduje veľa trpezlivosti a ostražitosti. Dokáže ju dokonca vyplašiť aj horiaca cigareta (ďalší dôvod, prečo nefajčiť)… Ale poďme od jej lovenia k zoznámeniu sa s ňou.

Ryba smrdí od hlavy
Sumec má typicky širokú sploštenú hlavu, ktorá prechádza do pretiahnutého tela. Široký ústny otvor má ozubenú spodnú aj hornú čeľusť. Zuby ako ihličky slúžia predovšetkým na posúvanie potravy ďalej do pažeráka. Nad hornou čeľusťou sú umiestnené dva dlhé fúzy, ktorými dokáže sumec veľmi dobre pohybovať. Sú v nich uložené hmatové bunky, pomáhajúce pri hľadaní potravy a pri orientácii. Pod spodnou sú dva páry menších nepohyblivých fúzikov. Keďže sumec je nočný živel, oči má veľmi malé.
Celkový tvar tela pripomína na prvý pohľad veľkú žubrienku. Chvostová časť je dlhá a sploštená. Chrbtová plutva je malá a bez tvrdých lúčov, análna plutva je naopak veľmi široká, chvostová plutva je zaokrúhlená. Telo je, žiaľ pre poverčivých, ktorí si dávajú rybie šupiny pod vankúš v honbe za rýchlo a ľahko získaným kapitálom, kryté slizkou kožou bez šupín. Základné sfarbenie tela je olivovozelené až modrošedé, na chrbte tmavé, na bokoch je zreteľne mramorované, brucho je svetlošedé až biele a škvrnité. Ojedinele sa môžeme stretnúť aj s bielo sfarbenými jedincami.

Pod vodou
Sumec obľubuje stojaté a pomaly tečúce vody, kde vyhľadáva najmä pobrežné tône, riečne ramená, či meandre. Zdržuje sa väčšinou pri dne a v rôznych úkrytoch odkiaľ sa za súmraku vydáva na lov. Aktívny je najmä počas teplých letných nocí, v zime upadá takmer do úplného zimného spánku. Začiatkom leta, keď teplota vody dosiahne asi 19 °C sa sumce rozmnožujú. Samice najskôr vyčistia vyhliadnuté miesto na dne a obklopia ho vodnými rastlinami. Neskôr do tohto hniezda nakladie ikry, aby ich samec mohol oplodniť. Po trení samec ikry stráži a obmýva pohybmi plutiev. Plodnosť samíc významne ovplyvňuje množstvo potravy v období pred trením.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.