referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Nedeľa, 8. decembra 2019
Kamenné útvary na Slovensku
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 331
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Možno pri prvom pohľade na titulok dnešného rozprávania nemusí byť hneď jasné o čom bude reč, nie je to však až také ťažké. Iste každý z nás už bol na nejakom mieste, kde mohol pozorovať majestátne vrchy posiate množstvom skál.

Sú tu však aj skaly, ktoré nenájdeme roztrúsené vysoko v horách, okolo ktorých nie sú takmer žiadne iné a ony samé vyzerajú tak ako znie aj náš dnešný názov, ako kôl v plote. Povedzme si niečo o tých najznámejších. Každá z nich vznikla iným spôsobom a tvoria ju iné horniny a to je veľmi zaujímavé.
1. Hričovská skalná ihla. Chcete si niečo zašiť a nemáte ihlu? V blízkosti obce Hričov, neďaleko Žiliny na pahorku posiatom lúkami s rozptýlenými kríkmi a stromami sa týči skala sťa ihla. Je tvorená z vápenca, ktorý je tvrdší ako okolité mäkké horniny. Kedysi tá skala nevyčnievala, ale bola na úrovni povrchu. Časom však pôsobením zvetrávania, hlavne vody sa okolie začalo znižovať, a tak sa vyšvihla ihla nad svoje okolie.
2. Kývavec Čertova skala. Blízko obce Hronská Dúbrava na južnom úpätí Kremnických vrchov si môžeme všimnúť veľkú guľovitú skalu. Jej názov presne vystihuje ako vznikla. Vyvrhla ju totiž sopka zo svojich horúcich útrob ako sopečnú bombu. Dopadla do prachu a keďže tento prach postupne voda odplavovala ostala nám skala, ktorá je akoby na malom podstavci tvorenom menším kameňom. Príďte si tou skalou zakývať, je to super.
3. Markušovský skalný hríb. Máte radi hríby? V kapustnici alebo v praženici? Aj tí z vás, ktorí hríby nejedia si prídu na svoje pri stretnutí sa s týmto hríbom. Môžeme ho vidieť pri obci Markušovce, neďaleko Spišskej Novej Vsi. Vypína sa na svahu nad Hornádom a je tvorený z pieskovca. Vznikol podobne ako ihla v Hričove, aj jeho okolie postupne rozrušilo zvetrávanie a tak ho môžeme vidieť dnes v plnej kráse. Stopka hríbu je však z mäkšej horniny ako klobúčik a po istom dlhom čase bude stále tenšia až sa nakoniec asi zlomí. Do toho času si ešte príďte z blízka pozrieť tento div.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.