referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Soňa
Sobota, 28. marca 2020
Vretenica - Nočný lovec
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 623
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Cez deň sa pokojne vyhrieva na slnku, ale v noci sa z nej stáva nemilosrdný zabijak. Je ním jediný jedovatý had na Slovensku – vretenica obyčajná.

Vretenica obyčajná, alebo tiež zmija, je jediným zástupcom jedovatých hadov na našom území. Je všeobecne známa, zbytočný strach z nej vedie k tomu, že ju ľudia vidia vo všetkých hadoch, ba aj v slepúchoch (tie aj keď sa to nezdá patria k jaštericiam). V skutočnosti sa dá od ostatných hadov veľmi ľahko rozlíšiť. Jej charakteristickým znakom je kľukatá čiara na chrbte. Od užoviek ju ľahko rozoznáme aj podľa tela. Hlavu má širšiu ako krk. Telo od krku je nápadne silné, chvost má krátky, zakončený ostrým hrotom. Jej veľké oko nemá zreničku okrúhlu, ale štrbinovitú, zvisle položenú.

Plazí chameleón
Vretenica síce nedokáže meniť farbu, jej zafarbenie je však veľmi pestré. Máloktoré hady sú tak rôzne sfarbené ako ony. Dá sa povedať, že základná farba je striebrosivá, kľukatá čiara tmavá, u samcov skoro čierna. Vyskytujú sa však aj exempláre popolavosivé, olivovozelené, žltohnedé, hrdzavočervené, hnedosivé, červenohnedé, čiernohnedé, ale aj celkom čierne. Všetky farebné odtiene majú zreteľne tmavšiu kľukatú čiaru, len na čiernej odrode kľukatú čiaru nie je vidieť. Brucho je tmavosivé až čierne. Oko je ohnivočervené, zvislá štrbinová zrenička sa za jasného dňa zužuje na nepatrnú čiarku, v tme sa rozťahuje.
Vretenicu obyčajnú môžeme nájsť skoro v celej Európe. U nás je rozšírená hlavne vo vyšších polohách, najmä vo Vysokých a Nízkych Tatrách kde sa zdržuje aj vo výške 2000 m n. m. Vyhľadáva lesné stráne, údolia potokov, slnečné lúky, rašeliniská alebo aspoň vlhké pôdy. Podmienkou je dobrý úkryt, dostatok potravy a slnka. Zdržiava sa v skalných trhlinách, v dutinách, pod pňami stromov, v myších dierach, vyhľadáva aj horské senníky, kde sa ukrýva pod senom.

Nočný lovec
Vretenica je nočný had. Cez deň sa vyhrieva na slnku alebo v polotieni, na lov vychádza za súmraku. Za priaznivého počasia je aktívna celú noc. Živí sa prevažne malými hlodavcami, najmä myšami. Okrem toho požiera malé krty a piskory, za ktorými zalieza do podzemných dier. Jej korisťou sú aj mláďatá vtákov hniezdiacich na zemi. Vretenice požierajú aj iné hady a objavuje sa u nich aj kanibalizmus. Mláďatá vretenice sa živia napríklad jaštericami živorodými. Mláďat sa rodí 5 – 18 kusov a ich uhryznutie je už od narodenia nebezpečné.
Koristi sa vretenica zmocňuje rýchlym útokom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.