referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Zmysly
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vicel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 440
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
SLUCH

Sluch je jedným z našich piatich zmyslov. Naše uši sú dôležité a citlivé. Zachytávajú zvuky a vysielajú do mozgu správy. Zvuk sa šíri vo vlnách. Vonkajšie uši sa nazývajú ušnice. Majú lastúrovitý tvar a sú umiestnené po bokoch hlavy. Zachytávajú zvukové vlny a odrážajú ich dovnútra. Tieto vlny narazia na bubienok a rozochvejú ho. V strednom a vnútornom uchu sa vibrácie menia na elektrické signály, ktoré váš mozog triedi a zaznamenáva. Hlasnosť zvuku sa meria v decibeloch. Šepot má necelých 25 dB, zvuk bubnov asi 90 dB a prúdové lietadlo pri štarte viac ako 130 dB. Zvuky, ktoré dosahujú viac ako 120 dB môžu spôsobiť bolesť, alebo poškodiť uši. SLUCH: Vonkajšie ucho zachytáva zvuky a usmerňuje ich do zvukovodu. Bubienok je tenký kúsok kože, ktorý vibruje, keď doň narazia zvukové vlny – presne ako koža na bubne. Tri drobné, spojené kostičky v strednom uchu – kladivko, nákovka a strmienok – prenášajú vzduchové vibrácie z bubienka do slimáka. Vnútorné ucho sa skladá zo slimáka a polkruhovitých kanálikov. Polkruhové kanáliky slúžia pri udržiavaní rovnováhy. Nervové bunky v slimáku vysielajú informácie o zvukoch do mozgu.

ZRAK

Zrak je pravdepodobne najdôležitejší zo všetkých piatich zmyslov. Oči v súčinnosti s mozgom nám umožňujú videnie. V prednej časti oka je rohovka, ktorá láme svetlo. Šošovka sústreďuje svetelné lúče do ohniska a na sietnici v zadnej časti oka sa potom vytvára obraz toho, na čo sa pozeráme. Obraz je však obrátený hore nohami. Nervové bunky v sietnici vysielajú informácie do mozgu, mozog si informácie vytriedi a my vidíme veci také, aké v skutočnosti sú. Pretože oči sú od seba vzdialené, každé z nich vidí trochu odlišný obraz. Mozog si oba obrazy spojí. Nazývame to stereoskopické, alebo binokulárne videnie. Znamená to, že človek dokáže odhadnúť hĺbku a vzdialenosť. Čierny stred vášho oka je otvor, ktorý nazývame zornica. Pigmentový sval, ktorý obklopuje otvor voláme dúhovka. V jasnom svetle sa sval stiahne, otvor sa zmenší a prepustí menej svetla. V šere je to naopak. CHUŤ A ČUCH

Chuť a čuch sú zmysly, medzi ktorými je veľmi tesné spojenie. Sú od seba závislé. Malé jamky, ktoré máme na jazyku a chĺpky v hornej časti nášho nosa odhaľujú chemické látky, ktoré sú pôvodcami chutí a vôní. Zvláštne senzorické bunky potom vysielajú informácie do mozgu. Čuch je 20 000-krát silnejší ako chuť. Človek dokáže rozlíšiť niekoľko tisíc vôni, ktoré mu napovedajú, čo je pokazené a čo čerstvé, atď..
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Zmysly SOŠ 2.9900 1311 slov
Zmysly 2.9791 702 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.