referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Sobota, 22. februára 2020
Výživa
Dátum pridania: 07.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stepik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 265
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Pri súčasnej aktuálnej situácii, pri premenách spoločnosti, vedeckotechnického pokroku a zvýšenou životnou úrovňou, nadobúda výživa, ako citlivý a frekventovaný ukazovateľ rozvoja spoločnosti, osobitný režim.
Výživa ako jeden z najhlavnejších vplyvov vonkajšieho prostredia na organizmus, je základom zdravého rastu a vývoja každého člena spoločnosti už od útleho veku. Pravidelný príjem živín a ostatných nevyhnutných zložiek potravy zabezpečuje energetické krytie funkcií organizmu a zaistenie potrebných metabolistických prosecov. Dôležitý je spôsob, akým sú tieto potreby kryté, teda spôsob výživy. Nejde len o vyváženosť stravy, ale aj o životný režim dňa, správne návyky a stolovanie, prípravu pokrmov.
Spôsob výživy, nevyhnutný pre udržanie primeraného rastu, vývoja a zachovania zdravia, je zakotvený v zásadách racionálnej výživy, ktorých základným podkladovým materiálom sú odporúčané výživové dávky. Je všeobecne známe, že okrem mlieka a vajec patrí medzi potravinové skupiny, ktoré sú hlavným zdrojom živočíšnych bielkovín predovšetkým mäso. Tieto tri potravinové skupiny dohromady uhrádzajú 93-98% spotreby živočíšnych bielkovín.
Je takisto známe, že medzi biologicky plnohodnotné, nízkoenergetické živočíšne bielkovinové potraviny patrí aj hydinové mäso.
Porovnanie obsahu výživových zložiek hydinového mäsa s ostatnými konzumnými druhmi, jednoznačne podporuje jeho stále širšie uplatnenie v racionálnej výžive človeka.
V civilizačnom procese stratil človek veľa zo svojich potravinových a výživových inštinktov, ktoré boli nevyhnutné v boji s prírodou v úsilí prežiť. Preto si človek musí v súčasnosti svoju výživu uvedomele usmerňovať a prispôsobovať svojim potrebám na základe poznania výsledkov vedeckých výskumov.
Moderný spôsob života je nezlúčiteľný s niektorými zastaralými stravovacími zvyklosťami a iba náležité uplatňovanie výsledkov vedeckovýskumnej práce na poli výživy umožní zosúladiť stereotyp výživy moderného človeka s jeho súčasnými potrebami, ktoré zodpovedajú konkrétnym životným a pracovným podmienkam a stupňu rozvoja spoločnosti.
 
Podobné referáty
Výživa SOŠ 2.9860 392 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.