referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Zápal mozgových blán
Dátum pridania: 10.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 369
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Čo to je: je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Toto ochorenie je medzinárodným zdravotníckym problémom, ktorého liečba je doteraz neznáma a liečia sa iba jeho príznaky. Zvláštnosťou ochorenia je výrazný sezónny charakter. Na Slovensku má zápal mozgových blán maximum výskytu v neskorom lete. Počet ochorení v jednotlivých rokoch kolíše. Aké sú príznaky: Napätie svalov chrbtice najmä krčnej, fotofóbia, poruchy vedomia. Pri pasívnom dvíhaní hlavy je prítomný odpor (opozícia šije), podobne aj pri vystretí dolnej končatiny v kolene .Sprievodným znakom sú často bolesti hlavy a zvracanie prichádza náhle, bez predchádzajúceho nepríjemného pocitu.
Očkovanie: - očkovanie sa vykonáva v priebehu roka, najlepšie však v zimných a jarných mesiacoch,
- preočkovanie je potrebné vykonať za 3 roky - ak bol klient zaočkovaný len jednou alebo dvoma dávkami, preočkovanie je potrebné zopakovať za rok
Inkubačná doba a jej zákernosti: Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že prebieha dvojfázovo. Prvé štádium začína po uplynutí inkubačnej doby, t. j. najčastejšie za 2 až 28 dní po prisatí kliešťa. V tejto fáze sa priebeh ochorenia podobá chrípke. K bolestiam hlavy a horúčke sa môžu pridružiť aj problémy s trávením, bolesti v kĺboch, chrbte či v končatinách. Tieto ťažkosti praktickí lekári často označia za "letnú" chrípku. Táto fáza trvá 1 - 28 dní. Po počiatočnom zlepšení stavu (bezpríznakové obdobie trvá 1 - 20 dní) však pacienta prekvapí druhá fáza, ktorej priebeh býva podstatne závažnejší, pretože vírusy po masívnom rozmnožení prenikajú do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzujú nervové bunky. Toto štádium ochorenia sa už prejavuje silnými bolesťami hlavy, vracaním, vysokými horúčkami, poruchami vedomia, tuhnutím krku, zmätenosťou a bezvedomím. Diagnózu je možné potvrdiť vyšetrením krvi. Vírus kliešťovej encefalitídy vyvolá zápal mozgových blán, ku ktorému sa niekedy pridruží aj zápal mozgu. Vírus môže napadnúť aj miechu, prípadne periférne nervy. Postihnutie oblasti miechy je vzácnejšie, väčšinou však vedie k obrne hornej končatiny. Ľahší priebeh ochorenia sa prejavuje len zápalom mozgových blán (meningitída) - vedie k pomerne rýchlemu ústupu ťažkostí, pacient môže za 2 - 3 týždne z nemocnice odísť a cíti sa celkom zdravý.

Následky: Ochorenie je nepríjemné tým, že mnohým pacientom pretrvávajú zdravotné problémy celé týždne až mesiace po odchode z nemocnice.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.