referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Chrípka
Dátum pridania: 10.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 219
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Čo je to: Je to bakteriálne Chrípka je akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Prenos sa uskutočňuje kvapôčkovou infekciou (kašľaním, kýchaním, bozkávaním), pri ktorej sa hlien, obsahujúci choroboplodné vírusové častice, dostáva do ovzdušia alebo priamo na povrch ľudského organizmu
Aké vírusy ju spôsobujú: Chrípku (influenzu) zapríčiňujú chrípkové vírusy, z ktorých sú známe tri typy: vírus chrípky typu A, B a C. U človeka vyvoláva chrípku typ A a B. Typy A a B možno ďalej rozdeliť do viacerých podskupín - na základe chemickej štruktúry daného vírusu (líšia sa svojou genetickou informáciou - a čo je horšie, túto svoju genetickú informáciu sú schopné meniť - vtedy hovoríme o mutácii vírusov). Uvedené podskupiny vírusu chrípky spôsobujú sezónne vypuknutia chrípkových ochorení.

Inkubačná doba: Inkubačný čas, t. j. časové obdobie od preniknutia vírusu chrípky do organizmu po vznik prvých príznakov, je bežne 1 - 2 dni, zriedkavejšie 3 dni. Chrípka môže mať charakter epidémie (vyskytuje sa na geograficky ohraničenom území - a vtedy postihuje až 30 % obyvateľstva) alebo pandémie (s celosvetovým výskytom).

Ochrana: Vitamíny C a síce môžu zmierniť prejavy chrípky, ale zatiaľ zostáva jedinou skutočne účinnou
metódou preventívne očkovanie. Prejavy: Často sa začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40 °C. Chorí pociťujú celkovú slabosť, únavu, malátnosť, majú bolesti svalov a kĺbov, najmä rúk a nôh. Častokrát majú nádchu, sťažujú si na pocit sucha a škriabania v hrdle, pálenia v oblasti hrudníka.
 
Podobné referáty
Chrípka SOŠ 2.9697 1326 slov
Chrípka 2.9432 3029 slov
Chrípka GYM 2.9741 1567 slov
Chrípka GYM 2.9959 701 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.