referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fridrich
Piatok, 5. marca 2021
Prokaryotická a eukaryotická bunka
Dátum pridania: 15.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: trichopterka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 793
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Rozlišujeme 2 organizačné stupne :
1. prokaryotická (baktérie, sinice, archóny) → menšia, jednoduchšia, vývojovo staršia → princíp štruktúry: bunkové povrchy, cytoplazmy, jadro
2. eukaryotická → vývojovo mladšia, väčšia, zložitejšia a má pravé jadro

PROKARYOTICKÁ BUNKA
Bunkové povrchy:
- cytoplazmatická membrána – tvorí povrch každej b., je to biomembrána, tvorí ju fosfolipid. 2-vrstva s ponorenými bielkovinami. Riadi výmenu látok. Obsahuje mnoho enzýmov, preto tu prebiehajú biochem r.(fotosyntéha, dýchanie). - nad CPM je bunk. stena. Tvorí ju peptidoglykán mureín (mech. ochrana). Nad BS môže byť slizovité púzdro.
- cytoplazma tvorí vnútorné prostr.b. Má koloidný charakter. Obsahuje hlavne vodu a bielk. Prebiehajú tu biochem.r. Ribozómy sú drobné zrniečka, na ktorých vznikajú bielkoviny. Sú vytvorené z bielk. a ribozómovej RNA. Bunk. inklúzie – neživé súčasti, hlavne zás. l. (kvapôčky, zrniečka, kryštáliky – napr. síra, polysach., nikdy nie tuky a oleje).
- prokaryotické jadro (nukleoid) – nie je to pravé jadro, nemá jadr. blanu, nemá jadierk. Je to len 1 chromózoj- tvorí ho 1 kruhová DNA. Nemajú žiadne membránové ani fibrilárne organely. Fotosyntetizujúce baktérie a sinice majú vliačeniny, sú to mechúriky – tylakoidy – na nich sú chlorofyly, prebieha tam fotosyntéza. Niektoré baktérie majú bičíky.

EUKARYOTICKÁ BUNKA
Všeob. princíp štruktúry:
- bunk. povrchy - cytoplazma - membrán. organely (jadro)
- fibrilárne organely - bunk. inklúzie

- bunk. povrchy – CPM – má ju každá b. Je to biomembrána. Každá biomembrána je fosfolipid.2-vrstva s ponorenými bielkovinami, sú tu glykolipidy a cholesterol u Ž. Selektívne riadi príjem a výdaj látok. Sú tu bielk. receptory (prijímajú signály/dráždivosť).
- BS – je nad CPM, je to mechanická ochrana ( u húb chitín, u R celulóza). Ž nemajú BS! Niekt. 1-bunk majú schránky (dierkavce). - cytoplazma – tvorí vnút. prostr. b. (cytosol). Má koloidný charakter. Obsajuje vodu a bielk. Prebieha tu výmena látok a E. Sú tu enzýmy. Vnútro b. je rozčlenené biomembránami na funkčné celky. Umožňuje to, že v malom priestore prebieha množstvo rôznych reakcié.
- membránové organely – ich steny tvoria biomembrány, líšia sa bielkovinami.
- pravé eukaryotické jadro – nucleus = karyon – najdôležitejšia stála štruktúra väčšiny b., nositeľ gen. inf. Je to riadiace koordinačné a reprodukčné centrum b. Má jadr. blanu – karyoléma – má póry. Tvoria ju 2 biomembrány. Je nositeľom genet. inf.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.