referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Medard
Štvrtok, 8. júna 2023
Orol skalný (SOČ)
Dátum pridania: 17.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mahomo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 730
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 22m 0s
Pomalé čítanie: 33m 0s
 
Definícia vtáka:

Vtáky sú stavovce, ktoré sa ako celok (trieda) prispôsobili pohybu vo vzduchu – sú schopné lietať. V súhlase s touto schopnosťou sa tvorili a formovali ich terajšie telesné znaky.
1, Telo sa zmenšilo, takže vtáky patria, zas celkovo chápané, relatívne medzi najmenšie stavovce (spolu s obojživelníkmi).
2, V súvislosti so zmenšením tela sa jednotlivé sústavy orgánov skoncentrovali tak, aby zaberali čo najmenšiu rozlohu.
3, Znížila sa špecifická váha ich tela, a to tým, že sa v ňom utvorila veľmi zložitá sústava dutín, chodieb a chodbičiek, ktoré vnikajú pod kožu, medzi svaly a do kostí. Vypĺňa ich vzduch, ktorý sa sem dostáva z pľúc.
4, Kostra (skelet) sa väzbove nezvyčajne upevnila; niektoré jej časti zmohutneli, najmä prsná kosť (sternum), na ktorej sa utvoril vysoký hrebeňovitý výrastok (carina) na podporu lokomočného svalstva krídel. Jednotlivé kosti sa vyznačujú štíhlosťou, ale veľkou pevnosťou a pomerne malou hmotnosťou.
5, Mohutne sa rozvinulo svalstvo, ktoré súvisí s pohybom predných končatín- krídel. Silne vyvinuté je aj svalstvo zadných končatín.
6, Zväčšilo sa srdce, na ktorého funkciu kladie let vysoké požiadavky pri veľkej spotrebe energie a zintenzívnení látkovej premeny.
7, Telo pokryla znamenitá izolačná vrstva – perie, medzi ktorým sa udržiava vzduch a ešte viac zvyšuje jeho termoizolačnú funkciu.
8, Perie na krídlach sa zväčšilo a tieto veľké, pevné a pružné perá sa postavili do radu a utvorili základ pre nosnú a lokomočnú zložku pri pohybe vzduchom.
Vtáky sú teplokrvné ( homoiotermné) stavovce. Majú dokonale rozdelený krvný obeh na tepnový ( artériový) a žilový ( vénový).
Všetky európske vtáky viac- menej dobre lietajú. Sú však aj také druhy, ktoré sekundárne stratili túto schopnosť ( skupina bežcov, tučniaky a viaceré ostrovné druhy z rozličných radov).
Mnohé druhy od nás na zimu odletujú- sťahujú sa do teplejších krajín. Iba pomerne málo druhov ostáva trvalo u nás, ale aj tie zvyčajne menia svoje bydliská. Kostra vtákov:

Kostra vtákov je stavaná podľa rovnakého základného plánu ako kostra ostatných stavovcov. Na rozdiel od nich je však značne prispôsobená, aby vydržala tlak a namáhanie počas letu. Silný centrálny „kôš“ má podobnú konštrukciu ako nosníky používané pre vystuženie veľkých budov. Vrchný povrch „koša“ tvorí krátka chrbtica. Mnohé z jej mohutných stavcov sú zrastené, a tak vytvárajú pevnú štruktúru.
Základňa „koša“ je tvorená veľkou hrudnou kosťou (sternum).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Svet živočíšnej ríše / encyklopédia, Vtáky Slovenska 1 / Oskár Ferienc, Svět poznání / encyklopédia, Naše vtáky / F. Viček – J. Švec, Kapesní atlas ptáku / M. Bouchner, Světem zvířat / Hanzák, Hudec, Zivot zvierat / A. E. Brehm
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.