referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Alergia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 473
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Alergia (precitlivelosť, hypersenzitivizmus) je špecifická zmenená reaktivita organizmu senzibilizovaného jedinca pri opätovnom styku s určitou látkou – antigénom (alergénom) za prítomnosti špecifických protilátok. Typ senzibilizácie organizmu závisí od chemických vlastností alergénu, od spôsobu, ktorým sa expozícia uskutočňuje , od dávky alergénu, ako aj od hereditárneho základu jedinca. Alergia nie je dedičná, dedí sa len náchylnosťou na alergické reakcie. Dedičný faktor sa prejavuje najmä pri vzniku bronchitídnej astmy. Alergické reakcie, vytvorené na podklade vrodenej dispozície, sa nazývajú atopické, kým ostatné reakcie sú získané – neatopické. Pre umelo vyvolanú alergiu, najmä u laboratórnych zvierat, sa používa názov anafylaxia. O anafylaktickom šoku sa hovorí vtedy, keď pri alergickej reakcii náhle nastanú ťažké poruchy cirkulácie s rozšírením kapilár, nastane zmena funkcie pečene a prípadne smrť.
Priebeh alergických reakcií

Alergické reakcie prebiehajú dvojfázovo.
Prvá fáza je špecifická a má imunologický základ. Antigén (alergén) sa spája s protilátkami v prítomnosti vnímavých buniek, alebo sa spája so senzibilizovanými bunkami lymfoidného tkaniva, čím sa uvoľnia biologicky aktívne látky z buniek tzv. mediatory.
Druhá fáza je nešpecifická, má stereotypný charakter a ide v nej o odpoveď organizmu na uvoľnené mediatory. Druhá fáza alergických reakcií nie je závislá od antigénovej špecifickosti. Ako príklad možno uviesť ochorenie s alergickým základom – alergická rinitida u ľudí. Patogenéza a symptomatológia – okrem malých výnimiek –je v podstate u všetkých pacientov rovnaká, hoci u každého jedinca je spúšťacím mechanizmom iný alergén (domáci prach, peľ stromov, tráv, plevelov a pod.).

Alergén

Alergénom rozumieme každú látku, ktorá vyvoláva stav precitlivelosti hlavne u ľudí. Medzi alergény patrí najčastejšie peľ tráv, časti potravín, plesne, mikróby, domáci prach, múka a iné. Z alergológie je známe, že alergické reakcie môžu vyvolať aj látky neantigénovej povahy (liečivá, kozmetické prípravky) a precitlivelosť sa môže dokonca vyvinúť aj na fyzikálne vplyvy, ako UV lúče, rtg. žiarenie a pod. V takýchto prípadoch antigénovú funkciu pripisujeme zmeneným vlastným bielkovinám, ktoré v dôsledku fyzikálnych vplyvov alebo naviazania chemickej štruktúry (hapténu) majú zmenenú konfiguráciu a organizmus na ne reaguje ako na cudzie látky. Delenie alergických reakcií

Alergické reakcie delíme na dve skupiny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Alergia SOŠ 2.9655 465 slov
Alergia 2.9529 271 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.