referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Angína
Dátum pridania: 01.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 299
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.88 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Čo to je: Angína je opakovaný zápal krčných mandlí a lymfatického kruhu hltana. – je to zápal uzliny, ktorú voláme mandľa hrdlová, jazyková, alebo nosohltanová.

Čo ju spôsobuje: Príčinou angíny býva na začiatku vírus, ten oslabí imunitný systém a vytvára podmienky na slizniciach aby tejto situácie potom využil bacil – napr. Streptokok a ten potom spôsobí zápal na mandliach.
Príznaky: Hlavnými príznakmi sú bolestivé červené hrdlo, horúčka, bolesti hlavy, bolesti uší, zväčšené a citlivé lymfatické uzliny na prednej strane krku a nepríjemne zapáchajúci dych. Začína vysokou teplotou, pálením a škriabaním v hrdle, s pocitom plného hrdla, únavou, nechutenstvom a bolesťami hlavy, bolia aj uzliny na krku a bývajú zdurené. Čo robiť, ak ju už máme: V prvej fáze – vírovej sa snažíme čo najviac podporovať imunitný systém, aby sa s chorobou vysporiadal sám. Posteľ je vtedy najdôležitejšie miesto pre pacienta. Najlepším spôsobom liečby je kľudový režim, dostatok tekutín a analgetikum(liek proti bolesti). V niektorých prípadoch lekár predpíše antibiotika
Nebezpečné sú predovšetkým neodborne liečené hnisavé angíny, lebo často spôsobujú komplikácie Niektoré zápaly mandlí môžu byť aj ako prídavné ochorenie na príklad infekčnej choroby /mononukleóza/. Typy: Ak sú mandle iba červené hovoríme o katarálnom zápale, ak zhnisané tak o folikulárnom, lakunárnom /ložiskovom/, dokonca membranóznom type /povlak pokrýva časť alebo celú mandľu/, niektoré typy chorôb môžu byť spojené až vredovými preliačeninami /ulcerózna/. Vred v našom ponímaní nie je hnisanie ako na koži, ale rozpad tkaniva. Angína je vážne ochorenie a vyžaduje liečbu nielen pre vyliečenie ale aj pre zamedzenie možných komplikácií či následkov. Po určitých typoch zápalov mandlí je možný vznik alergizujúceho ochorenia /príkladom je akútny reumatizmus/. Pri rozpoznaní zmien v hrdle sa treba poradiť s lekárom. Neliečené angíny sa môžu komplikovať do miestnych zhnisaní okolia mandlí, alebo do celkového ťažkého ochorenia septického typu /celkové ťažké príznaky s vysokými horúčkami, schvátením až poruchami vedomia/.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.