referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blahoslav
Utorok, 21. marca 2023
Mokrade
Dátum pridania: 16.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Agnes
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 074
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Sú vlhké močaristé plochy, kde sa voda drží na povrchu na mnohých miestach a často vytvára jazerá a veľké rybníky. Existuje množstvo rôznych druhov mokradí. Niektoré vznikajú prirodzene, iné zas ľudským zásahom. Mokrade sa formujú tým, kde je voda zadržiavaná horninami alebo priepustnou hlinou.

Život v mokradiach

Pôda mokradí je mäkká, a preto v nej žije veľa drobných bezstavovcov. Sú potravou pre iné zvieratá, napríklad piskory, žaby, ropuchy a brodivé vtáctvo, napríklad močiarnice a hvizdáky, ktoré prehľadávajú mäkké bahno svojimi štíhlymi zobákmi. Iné vtáky, ako napríklad rybáriky sa živia rybami a ropuchami. Mokrade sú ideálnym prostredím pre hmyz. Komáre a vážky kladú svoje vajíčka do vody a ich okolí si hľadajú potravu. V takýchto oblastiach obyčajne hniezdia hmyzožravé penice a mucháriky, ale aj vtáky, ktoré sa živia semenami a lákajú ich trstinové plochy. Mokrade tiež slúžia ako zdroj vody pre veľké cicavce. Jelene, antilopy, líšky a v afrických savanách aj levy, či dokonca slony, prichádzajú do mokradí pri brieždení a za súmraku, aby uhasili svoj smäd. Vďaka hojnosti rôznorodej potravy sú mokrade dôležitou zastávkou pre milióny sťahovavých vtákov na celom svete. Vtáky tu majú možnosť nasýtiť sa alebo splodiť potomstvo, hniezdiac v bezpečí na vode, mimo dosahu líšok a iných dravcov.

Záplavové nížiny a ústia riek

Na miestach, kde rieky pomaly vinú cez rozsiahle záplavové nížiny sa voda často zachytáva v rybníkoch a jazerách, a to hlavne v tých oblastiach, kde sa rieka pri vstupe do mora rozvetvuje a vytvára vejárovitú deltu. Tu tok rieky spomaľuje a ukladaním nánosov a usadenín vytvára bahnité brehy. Ústia riek, ktoré vtekajú do mora, sú často lemované slanými močiarmi, ktoré sú domovom pre mnohé bezstavovce a brodivé vtáky.

Mokrade v tundrách

Na severe, v rozsiahlych oblastiach tundier Kanady, Aljašky, Ruska a Škandinávie, je pôda zamrznutá. Keď sa na jar topí sneh, voda nemôže vsiaknuť cez zamrznutú pôdu, a tak sa zhromažduje vo veľkých jazerách na povrchu zeme. Tu sa množia komáre a iný hmyz, ktorý láka milióny sťahovavých vtákov z južných krajín.

Koreňovcové močiare

V tropických krajinách sú pobrežia často lemované koreňovcovými močiarmi. Koreňovce sú stromy, ktoré sa prispôsobili životu na slaných a vlhkých miestach. Majú vzdušné korene, ktoré vytŕčajú z bahna jako hŕčovité kolienka. Prostredníctvom týchto koreňov prijímajú kyslík zo vzduchu málo.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.