referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Okrúhlovce (nemathelminthes)
Dátum pridania: 08.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucinda
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 669
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 16m 50s
Pomalé čítanie: 25m 15s
 
Výskyt: Žijú v sladkých a slaných vodách, pôde.
Parazitujú na rastlinách, živočíchoch i na človeku.
Telo: Valcovito pretiahnuté, k obom koncom zúžené, nečlánkované, na povrchu majú silnú kutikulu, vytvorenú 1-vrstvovou pokožkou. Prierez tela je kruhovitý. Majú pseudocelovú dutinu, ktorá býva vyplnená telovými tekutinami, u endoparazitov napr. kyselinou maslovou. Kyseliny vytvárajú pri anaeróbnom dýchaní, udržujú im pevnosť a pružnosť tela. Tráviaca sústava: Majú análny aj ústny otvor, tráviacu trubicu.
Cievna sústava: Nie je dobre vyvinutá.
Vylučovacia sústava: Protonefrídie sú často nahradené 1- bunkovými vylučovacími trubicami. Rozmnožovanie: Sú oddeleného pohlavia a rozmnožujú sa pohlavne i nepohlavne.
Do tohto kmeňa zaraďujeme 7000 druhov a delíme ich do 3 tried: Vírniky (Rotatoria), Bruchobrvce (Gastrotricha), Hlístovce (Nematoda).

1.trieda: Vírniky ( Rotatoria )
Výskyt: Moria, sladké vody, mach, vzácne sú cudzopasné druhy.
Žijú poväčšine samostatne, niektoré druhy aj v kolóniách. Tvoria podstatnú časť planktónu.
Nepriaznivé životné podmienky prežívajú v anabióze – strnulosť.
Poznáme 1500 druhov vírnikov.
Telo: Veľkosť 0,5 až 2 mm, pretiahnuté alebo krátke a široké, pokryté kutikulou, často vytvárajú aj rozmanité, pevné schránky. Delí sa na tri časti: hlava, telo, noha.
Na hlave majú tzv. vytiahnuteľný vírivý aparát. Horný veniec im slúži na pohyb a dolný vháňa potravu k ústnemu otvoru. Niektoré druhy ho však nemusia mať. Pohybová sústava: Pod pokožkou majú pozdĺžne, šikmé, okružné svaly. Noha je husto priečne prúžkovaná, na jej konci sú spravidla 2 krátke alebo dlhé prstovité prívesky s lepivými žľazami. Pomocou výlučkov týchto žliaz sa zachytávajú na podklade.
Tráviaca sústava: Tráviaca trubica začína ústnym otvorom. Za ním je prežúvací hltan(mastix), v ktorého stenách je silná svalovina. Vo vnútri hltanu sú kutikulárne doštičky, ktorými drtia prijatú potravu. Tá potom prechádza krátkym žalúdkom do veľkého vakovitého žalúdku, kam ústi hepatopankreas. Je to vlastne prvá samostatná tráviaca žľaza. Vakovitý žalúdok prechádza do krátkeho a úzkeho čreva, ktoré ústi konečníkom do kloaky, ktorá má vývod na chrbtovej strane na báze nohy. Vylučovacia sústava: Tvorená plamienkovitými bunkami, ktoré sa otvárajú do dvoch postranných protonefrídiálnych kanálikov. Kanáliky vedú celým telom a končia v močovom mechúre na brušnej strane kloaky.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Zoológia
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.