referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Etológia
Dátum pridania: 14.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: somebody8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 909
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 12m 20s
Pomalé čítanie: 18m 30s
 
Funkcie dorozumievania

Zvieratá sa vzájomne dorozumievajú najrozmanitejšími spôsobmi. Niektoré pomocou vylučovacích pachov, iné predvádzaním pestrého sfarbenia. Ručanie jeleňa, mihnutie jasne sfarbeného krídla, slabý závan stopy – toto všetko predstavuje dorozumievanie. Sú to signály, ktoré vysiela jedinec signalizátor. Podávajú informáciu o jeho postoji k inému jedincovi recipientovi. Pod signálom rozumieme šíriacu sa informáciu o momentálnom postavení signalizátora. Význam signálu pre recipienta závisí od jeho hierarchického postavenia v spoločenstve. Teritoriálny spev vtáka oznamuje susednému samcovi prítomnosť soka, chrániaceho si svoje teritórium. Pre nespárenú samicu ten istý druh spevu naznačuje možnosť párenia.
Hlavnou funkciou dorozumievania je priviesť obe pohlavia k sebe, aby sa mohli rozmnožovať. Je to prostriedok, pomocou ktorého je možné spoznať druh, pohlavie, štádium rozmnožovania, ba i konkrétnejšie jedince. Dvorenie často zahŕňa zložité hry, v ktorých jeden alebo obaja partneri zaujímajú určitý postoj a vábia toho druhého. Takéto svadobné tance umožňujú partnerom vzájomne sa spoznať a odhadnúť vhodnosť toho druhého na párenie. Dorozumievanie je dôležité aj pri rozširovaní živočíchov, označovaní teritoriálnych hraníc a určovaní postavenia v hierarchii prostredníctvom agresivity a podriadenosti. Veľkosť alebo výška hlasu môže rozhodnúť o postavení v konkurencii, podobne ako napr. veľkosť parohov. Podriadenosť často signalizujú určité postoje. Obrana pred útokom sokov alebo predátorov záhŕňa intenzívne alebo neočakávané signály. V prípade ohrozenia cicavce často spustia hlasitý rev alebo pišťanie. Králiky a jelenia zver dávajú znamenia chvostom, aby varovali druhov pred blížiacim sa nebezpečenstvom, vtáky zas používajú rozmanité druhy volania. Opice mačiaky vydávajú výstražné zvuky, podľa ktorých možno určiť, o akých predátorov ide – či o hady, orly alebo leopardy. Nechutné, prípadne jedovaté živočíchy ako osy alebo hady často naznačujú svoju nestráviteľnosť výrazným varovným zafarbením, ktoré býva spravidla čierne s červenými alebo žltými pásikmi. Informácie o zdrojoch potravy môže úspešný nálezca odovzdávať šírením vône či zápachu potravy ostatným členom skupiny. Túto metódu využívajú včely a potkany. Dorozumievacie signály

Forma dorozumievacích signálov sa líši podľa typu odovzdávaných informácií, podľa vzdialenosti, ktorú musia prekonať, a podľa prostredia, ktoré živočíchy obývajú.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Guinessova encyklopédia, Encyklopédia zvierat
Podobné referáty
Etológia SOŠ 2.9454 1576 slov
Etológia SOŠ 2.9626 741 slov
Etológia SOŠ 2.9817 1582 slov
Etológia GYM 2.8807 10757 slov
Etológia GYM 2.9763 667 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.