referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Základy správnej výživy
Dátum pridania: 18.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: somebody8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 790
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 17.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 29m 30s
Pomalé čítanie: 44m 15s
 
O význame výživy a o jej vzťahu k zdraviu dnes už azda nikto nepochybuje. Výživa a stravovanie sa mení rovnako, ako sa menia ostatné podmienky nášho života. Aj výživ a v rodinách na vidieku sa v posledných rokoch výrazne zmenila. Ak porovnávame výživu a stravovanie dnešných rodín s tým, čo sa jedlo pred päťdesiatimi rokmi alebo dokonca pred storočím, prekvapia nás mnohé zmeny, z ktorých však iba niektoré možno pokladať za priaznivé. Výživa vidieckeho obyvateľstva sa značne priblížila stravovaniu ľudí v mestách. Krajové jedlá ustupujú a nahrádzajú ich lákavé pokrmy našej i zahraničnej kuchyne. Hosťom doma alebo aj v reštaurácii sa ponúkajú skôr špeciality čínskej kuchyne alebo pikantné minútky. V niektorých rodinách sa veľmi často na obed alebo aj na večeru podávajú údeniny, ohriate alebo i studené konzervy. Zabúda sa aj na dávne koreniny našich starých mám, ako je ligurček, ruta vonná, saturejka, rozmarín, majorán, mäta pieporná, šafran, fenikel, yzop, palina, borák lekársky a mnohé ďalšie. Súčasný trh ponúka široký výber korenín z dovozu a do popredia záujmu sa dostávajú predovšetkým exotické koreniny. Napriek spomínaným zmenám si stravovanie vidieckeho obyvateľstva zachovalo niektoré vlastné črty. Medzi ne patrí aj možnosť zaobstarať si niektoré potraviny a suroviny z vlastných zdrojov. Na poli a v záhradkách sa pestujú zemiaky, mrkva, petržlen, paradajky, papriky, uhorky, kel, kapusta, karfiol, z nových zelenín napríklad brokolica, cukiny, patizóny a taktiež rôzne druhy ovocia. Chovajú sa rôzne hospodárske zvieratá, ktorých mäso, mlieko a vajcia môžu byť občasným alebo, naopak, významným obohatením rodinného jedálneho lístka. Nejde len o domáce zabíjačky, ktorých počet v posledných rokoch narastá, ale aj o chov hydiny a králikov, ktorých mäso je z hľadiska výživy cenné a žiadané.
Na vidieku bývajú zväčša aj lepšie podmienky na uskladnenie potravín. Výhodou sú chladné pivnice, komory a špajzy a navyše veľké chladničky a mrazničky, ktoré sa stávajú súčasťou vybavenia moderných domácností. Práve na vidieku sa totiž gazdinky musia vyrovnať so sezónnym zdrojom väčšieho množstva potravín, ktoré treba upraviť, zmraziť, usušiť, sterilizovať alebo inak uskladniť na neskoršie použitie.
Dostatok potravín ešte neznamená, že sa ľudia budú živiť správne, že výživou podporia svoje zdravie alebo prispejú k tomu, aby sa ich poškodené zdravie zlepšilo. Kde robíme najviac chýb
Základným ukazovateľom hodnotenia výživy je kvantitatívne hľadisko, t.j.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.