referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ferdinand
Sobota, 30. mája 2020
Alergické ochorenia (Seminárna práca)
Dátum pridania: 19.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Broono
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 538
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 23m 10s
Pomalé čítanie: 34m 45s
 
Antigény a protilátky:
Zdravý organizmus reaguje na prítomnosť cudzorodých látok zvýšenou tvorbou protilátok. Precitlivený organizmus takto reaguje aj na niektoré prirodzené látky, a vtedy hovoríme o alergii.
Látky, ktoré vyvolávajú alergické reakcie, sa nazývajú alergénmi. Precitlivený organizmus alergicky reaguje napríklad na isté druhy trávy, peľu, na zvieraciu srsť, chlpy, na prach alebo roztoče, rovnako na niektoré potraviny či jedovaté látky v ovzduší. V takom prípade sa výrazne znižuje kvalita života, lebo je veľmi ťažké pri bežných činnostiach vyhnúť sa všetkým látkam, ktoré môžu vyvolať alergiu.

Imunitný systém?
Prirodzený obranný systém človeka preskúma každú látku, s ktorou sa organizmus dostane do styku a zisťuje, či ide o priteľa, alebo o nepriateľa. Ak votrelca identifikuje ako choroboplodný zárodok, obrana sa zmobilizuje a zničí ho. Na tento účel imunitný systém produkuje obranné látky: - protilátky.
U alergika tento systém reaguje inak. Raz zaútočí na celkom neškodný peľ, pretože ho z ničoho nič považuje za nepriateľa. Inokedy nerozozná nepriateľa, nemobilizuje potrebné množstvo obranných látok alebo strelí vedľa a vyprodukuje niekoľkonásobok potrebných látok. Dôsledkom takéhoto zmätku je choroba, presnejšie – alergia.

Ako správne rozpoznať príznaky:
Alergické ťažkosti sa spravidla ponášajú na v podstate nevinné ochorenia, ako je prechladnutie, podráždená pokožka, žalúdočná nevoľnosť. Ak však ťažkosti pretrvávajú a nedajú sa organicky vysvetliť, alebo sa objavujú zakaždým v určitých situáciach, mali by sme zvažovať, či nie sú príznakom alergie. Ak opakovane trpíte na isté ťažkosti a chceme zistiť, či prípadne nie sú alergického pôvodu, sebapoznávaním by ste mali nájsť odpoveď na nasledujúce otázky:
-Často kýchate, očervenajú vám pritom oči a svrbia nás?
-Často mávate zápal spojiviek?
-Zvyknete mať vyrážky, červené fľaky alebo miestami akoby suchú, popraskanú pokožku?
-Opakovane trpíte na žalúdočné a črevné poruchy, ktorých pôvod si nevieme vysvetliť?
-Už dlhší čas trpíte na ochorenie, ktorého príčiny nevieme určiť určiť ani my, ani lekár?
-Príznaky choroby sa objavujú zakaždým v istej konkrétnej situácii alebo pri styku s istými konkrétnymi látkami?

Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, pravdepodobne ste alergický. Podľa ich príčiny rozlišujeme štyri hlavné skupiny alergií:
1.Inhalačné
2.Kontaktné
3.Potravinové
4.Alergie na liečivá resp.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.