referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Životné prostredie
Dátum pridania: 26.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Forgy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 214
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
Životné prostredie je všade okolo nás, sme s ním spojení vo vzájomnom vzťahu. Základným životným prostredím ľudí je príroda - prírodné prostredie. Tvorí ho vzduch (biosféra), voda (oceány), pôda (zemská kôra s nerastným bohatstvom), rastlinstvo a živočístvo. Tieto zložky pôsobia súčasne a vo vzájomnej súvislosti. Človek životné prostredie využíva a svojou činnosťou ovplyvňuje. Tým vytvára umelé prostredie (mestá a dediny, dopravné prostriedky, cesty, železnice, mosty, budovy a iné) ako aj sociálno-spoločenské prostredie (tvoria ho ľudia a ich spoločnosť).

Najlepšie podmienky pre život organizmu kládla voda v oceánoch a preto v nej aj vznikol život. Stálejšia teplota, dostatok rôzneho druhu svetla a ľahšia dostupnosť výživných látok umožnili vývoj rôzne veľkých štruktúr života (od mikroskopických až po gigantické živočíchy). Prechod života z oceánov na suchú zem nebol jednoduchý a trval veľmi dlho. Na súši organizmy oveľa ťažšie získavali „potravu“ na svoj vývoj, museli zápasiť s oveľa extrémnejšími životnými podmienkami. Vznikali tak rôzne rastlinné a živočíšne spoločenstvá od tropických pralesov, listnatých a ihličnatých lesov, stepí, tundier až po neúrodné púšte a ľadovce.

Napriek tejto rôznorodosti sa všetky živé systémy vyznačujú biologicky rovnovážnym stavom - stabilitou, ktorá im umožňuje vracať sa do pôvodného stavu, pokiaľ na ne nepôsobí neprimerane veľký zásah napr. človeka.

Rovnovážny stav môžem dokumentovať niekoľkými príkladmi:
- na pravidelne sa opakujúce zmeny teploty ovzdušia (príchod zimy) reagujú niektoré druhy živočíchov zimným spánkom, listnaté stromy opadávaním listov a pod.

- vzťah dravca a koristi, ktorý rieši zvyšovanie počtu jedného druhu živočístva ako aj možnosť rozšírenia rôznych chorôb

- konkurenčný boj živočíchov a rastlinstva
Tento rovnovážny stav však často svojimi aktivitami narúša človek, aj keď na druhej strane má oň životný záujem, lebo od neho existenčne závisí.

Ako a prečo človek ovplyvnil tento rovnovážny stav ?
Človeka pôvodne obklopovalo iba prírodné prostredie. Tomuto prostrediu sa prispôsoboval a rušivo do neho nezasahoval. Na uspokojovanie svojich životných potrieb využíval len malé územie. Príroda mu poskytovala obživu, úkryt a ďalšie najnutnejšie potreby. Obstarával si nerasty či horniny na výrobu nástrojov, nádob a zbraní. V období, keď sa človek stal poľnohospodárom a obrábal pôdu, začal už do prírodného prostredia prenikavo zasahovať.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Carol Varleyová, Lisa Milesová: Zemepisná encyklopédia, Ľubomír Brtek, Jozef Riman: Základy ekológie, Jaroslav Vališ a kolektív: Prírodopis pre 8.roč. ZŠ
Podobné referáty
Životné prostredie SOŠ 2.9122 1481 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9675 438 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9685 367 slov
Životné prostredie SOŠ 2.9486 580 slov
Životné prostredie GYM 2.8779 636 slov
Životné prostredie 2.9482 448 slov
Životné prostredie 2.9175 474 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.