referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Krv a krvné skupiny
Dátum pridania: 27.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Monika:-)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 686
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Krv

„Krv je nepriezračná červená tekutina prúdiaca v krvných cievach. Skladá sa z krvnej plazmy, krviniek a krvných doštičiek .
Krvná plazma je slabožltkastá tekutina zložená prevažne z vody, v ktorej sú rozpustené anorganické i organické látky.
Červené krvinky obsahujú červené krvné farbivo nazývané hemoglobín, ktoré viaže kyslík. Ľahké prenášanie kyslíka sa umožňuje aj tým, že červených krviniek je veľmi veľa. Vznikajú v červenej kostnej dreni. Krvné doštičky zabezpečujú zrážavosť krvi. Krvná plazma sa po vyzrážaní zmení na sérum. Bez zrážavosti krvi by mohol človek vykrvácať aj z malej ranky. Biele krvinky sa vyskytujú v niekoľkých druhoch. Vznikajú takisto v červenej kostnej dreni. Chránia organizmus pred rozličnými škodlivinami, napr. pred mikróbmi. Umožňujú to najmä dve ich vlastnosti: pohyblivosť a schopnosť pohlcovať a zneškodňovať cudzorodé látky. Pri prevode (transfúzii) krvi treba zabezpečiť, aby prevádzaná krv neobsahovala cudzorodé červené krvinky. Podľa rozdielu v červených krvinkách sa rozlišujú štyri základné krvné skupiny:
- A, B, AB, 0.
O tento poznatok sa zaslúžil český lekár Jan Janský – profesor Karlovej univerzity.
Základnou podmienkou na prevod krvi je rovnaká krvná skupina darcu aj príjemcu. Červené krvinky darcu sa nesmú zhlukovať krvou príjemcu. Inak by sa ohrozil jeho život. Keďže každá väčšia strata krvi vážne ohrozuje život, nahrádza sa úbytok krvi pri väčších stratách krvným prevodom.“ 1

Naša krv je v určitom zmysle dopravným zariadením. Prepravuje kyslík a živiny do tkanív, odoberá z nich odpadové látky metabolizmu (napr. oxid uhličitý) a odtransportuje ich. Okrem toho sa v krvi nachádzajú protilátky. Tieto bielkovinové látky tvoriace súčasť imunitného systému priľnú na určité povrchové štruktúry cudzích teliesok a pôvodcov chorôb. Spôsobujú „aglutináciu“ – cudzie telieska sa zlepia a zhluknú a imunitný systém ich takto ľahšie identifikuje a zneškodní. Každý človek má jednu zo štyroch krvných skupín – tieto krvné skupiny sa odlišujú predovšetkým povrchovou štruktúrou červených krviniek, takzvanými antigénmi. Krvná skupina 0

„Prví ľudia s prapôvodnou krvnou skupinou 0 žili pravdepodobne už pred 40 000 rokmi v Afrike. Boli to šikovní lovci – základ ich potravy tvorilo mäso. Dokonca ani dnes nemajú ľudia s krvnou skupinou 0 žiadne problémy pri trávení mäsa.
Asi pred 30 000 rokmi človek opustil savany Afriky v snahe nájsť nové zdroje obživy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Kol.: Prírodopis 7. Bratislava: SPN, 1982., Hammond, J.Ch.: Krvné skupina a oddelená strava. Bratislava: IKAR, 2001.
Podobné referáty
Krv a krvné skupiny SOŠ 2.9433 600 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.