referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Sobota, 24. októbra 2020
Všeobecná rastlinná výroba
Dátum pridania: 28.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: masko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 911
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
TEST C
BIOENERGETICKY POTENCIAL PôDY vyjadruje prácu sústavy rastlinného spoločenstva na danom pôdnom substráte a v danom časovom intervale. Vyprodukovanej suchej hmoty.
UHLÍK V PôDE
Zdroje C na stanovištiach viac ako rok, hlboko zakoreňujú, unášajú dusík, obmedzujú mineralizáciu, úrody sa spotrebovávajú v poľnoh. Sústave v menšej priem hnojivá a pesticidy. Uhlík sa dostáva do pôdy vo forme organickej hmoty. A podľa toho ako ho rastliny využívajú ich delíme na producentov, konzumentov a neutrálne rastliny k uhlíku.
VALCOVANIE A UTLÁČADLÁ
Je to zásah pri ktorom sa utláča vrchná vrstva pôdy a spravidla sa urovnáva aj jej povrch. Ide o krátkodobé dinamické zaťažovanie nevytvára predpoklady aby deformácia pôdy prebehla až do konca. Požiadavky na valce: povrch pôdy sa má urovnať podľa charakteru povrchu valca najmenej o 25%. Majú sa rozdrviť hrudy bez toho aby sa zatlačili do oračiny. Po sejbe sa má pôda dobre zatlačiť k semenám. Pri rastlinách rozrušiť prísušok a pritlačiť pôdu k rastlinám. Utláča sa pôda 10-15cm utlačenosť do hlbky rýchlo klesá. Ich účinok závisí od tvaru a ich povrchu. Valce sa používajú na plošné ošetrovanie pôdy. UTLÁČADLÁ
Nimi sa utláča podpovrchová vrstva pôdy pričom povrchová vrstva ostáva neutlačená. Používajú sa pri predsejbových orbách.
VÝSEVOK VZOREC A CHARAKTERISTIKA
Predstavuje množstvo osiva ktoré vysievame na jednotku plochy. Vyjadrujeme ho v kg alebo v počte klíčivých semien na jednotku plochy.
- vlastnosti osiva klič čist hts
- druh a odroda plodiny
- pôdne a poveternostné podmienky
- termín sejby
- iné faktroy stried plod
Q=hts.mkz/u*100 u=kl*čist/100
SEJBA DO NEOBROBENEJ PôDY
Základný spôsob bezorbových technologii spôsob pri ktorom sa neorie a ani inak nenarušuje náradím niektoré používajú čiastočne upravené pôdy. Proti burinám sa používajú herbicídy a hnojivá tekuto injekčne pri sejbe. Sejba do úzkych brázdičiek neobrobenej pôdy. Po sejbe 80-100% povrchu pokryté rastlinnými zvyškami. Je to riziková techn vo vlhších rokoch.


TEST B
BRÁNENIE bránením sa nazýva obrábanie pôdy bránami, pri bránení sa drobí a kyprí vrchná vrstva pôdy a súčasne sa urovnáva jej povrch, zapracujeme pozberové zvyšky, ničíme buriny, prerieďujeme porast.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: VRV skriptá
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.