referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Sobota, 24. októbra 2020
Pedológia
Dátum pridania: 28.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: masko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 233
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 40s
Pomalé čítanie: 13m 0s
 
REGOZEM
Regozeme sú plytké a majú ochrický a horizont. Dalšie diagnostické horizonty sa nevyskytujú. Vytvorili sa na nespevnených silikátových až karbonátových sedimentoch s výnimkou recentných alúvii. Vyskytujú sa na záhorskej, podunajskej a východoslovenskej nížine lokalne sa vyskytujú aj na iných substrátoch. Vyčlenovanie subtypov u tohoto pôdneho typu sa robí na základe zrnitostného zloženia sedimentov. Na strede žažkých sedimentoch sa vyvinula regozem typická so stratigrafiou Ao – C. Na nespevnených psefitických sedimentoch s viac ako 50% frakcie väčšej než 2 mm vznikla regozem psefitická z dalších subtypov sa vyskytuje regozem arenická na piesočnatých sedimentoch a regozem pelická na sedimetnoch s obsahom frakcie 0,001 nad 30%
Aj regozeme majú dve variety silikátová a karbonátová rôzne zrnitostné a chemické zloženie sedimentov, na ktorých regozeme vznikli pomienuje vznik rozdielnych vlastností pôdy, stupeň ich skulturnenie a charakter využivania. Humusový horizont je bud veľmi plytký bez limitácie obsahu humusu, alebo je grubý do 0,3, ale obsah humusu je menší než 1% pôdna reakcia je kyslá až neutrálna regozeme sú stredne až málo úrodné a vhodné len pre niektoré plodiny. Najhoršie podmeinky pre kultúrne rastliny poskytuje regozem psefitická a regozem arenická. Základom zúrodňovacích opatrení na týchto pôdach je aplikácia nimerálnych sorbentov. Vydatne hnojenie organckými hnojivami a vápnenie.
RENDZINA
Tieto pldy majú melanický karbonátovy Ahorizont. Vytvorili sa na zvetralinách pevných a spevnených karbonátových hornín. Sú obyčajne plytké. To znamená, že pod melanickým horizontom sa nachádza materská hornina, alebo skeletnatá zvetralinapodla dalších práznakov rozlišujeme tie to subtypy rendzina typickábez dalších diagnostických horizontov alebo ich naznakov, so zretelným prechodom do C horizontu. Rendzina litická s nastupom pevnej krbonátovej hrniny rendzina kambizemná s náznakmi kambického B horizontu za pritomnosti uhličitanov rendzina organozemná s organogennym O horizontom rendzina sutinová so silne skeletnatým A-horizontom.
Sa vyskytujú v rôznych vyškových polohách a klimatických podmienkach. Sú zančne rozsírené.prítomnosť uhličitanov obmedzuje premiestnovanie koloidov v profile i samotný preces zvetrávania. Tieto pôdy vznikli na rôznorodých pôdtvorných materiáloch preto sú ich vlastnosti rozdielne na dolomitoch sa vyvinuli plytké piesočnato hlinité až hlinité pody a na vápencoch ilovitohlinité až ilovité pody.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: pedológia skriptá SPU
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.