referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Juraj
Streda, 24. apríla 2024
Hodnotenie hrozna a vína
Dátum pridania: 28.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: masko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 14 431
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 58.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 97m 40s
Pomalé čítanie: 146m 30s
 
ÚVOD DO VINÁRSKEJ ANALYTIKY.

Čo najpodrobnejšie poznanie základnej suroviny, t. j. hrozna a z neho vyrobeného muštu nám dáva objektívne podklady pre jeho úpravu, aby sme vyrobili čo najkvalitnejší finálny výrobok, t. j. víno. Naše klimatické podmienky sú pre vyzrievanie hrozna menej priaznivé, a preto hroznový mušt upravujeme temer každoročne. Posúdenie kvality muštu a jeho úpravy majú teda podstatný vplyv na kvalitu budúceho vína.
Chemická analýza poskytuje objektívne údaje o kvalitatívnom a kvantitatívnom zložení rozličných surovín, medziproduktov, rôznych výrobkov a odpadov z jednotlivých výrobných odvetví. Má za úlohu identifikovať čistú látku, alebo rozdeliť zmes na definované látky. Pri nej sa využívajú špecifické reakcie a vlastnosti čistých látok v daných materiáloch, v surovinách, výrobkoch, odpadoch atď.
K v a n t i t a t í v n a ch e m i c k á a n a 1 ý z a využíva len tie reakcie, které nastávajú kvantitatívne, t. j. jednoznačne bez vzniku vedľajších reakčných produktov. Základom kvantitatívnych analýz sú vážkové, elektrogravimetrické, termické, elektromagnetické, elektrochemické, potenciometrické, optické, emisno-absorpčno-spektrálne, rádiometrické metódy, metódy hmotovej spektrometrie a chromatografické metódy. Voľba metódy závisí od mnohých činiteľov, z ktorých najdôležitejší je chemické zloženie suroviny, ktorú treba analyzovať. Výsledky moderných analytických metód poskytujú podrobnejšie údaje, podľa ktorých možno sledovať zložité biochemické procesy vo výrobnom procese. K v a l i t a t í v n a ch e m i c k á a n a l ý z a využíva na stanovenie prítomnej látky najčastejšie chemické reakcie, ktoré sú pozorovateľné voľným okom ( napr. vytvorenie zrazeniny, sfarbenia ) a na základe ich pozitívneho výsledku ( dôkazu príslušnej látky ) vykonáme potom následne kvantitatívnu chemickú analýzu, ktorá nám presne stanoví množstvo príslušnej látky.
Ohodnotiť kva1itu hrozna, muštu a vína si nemožno predstaviť bez podrobnej objektívnej chemickej analýzy a bez degustačného hodnotenia. Chemická analýza poskytuje objektívny obraz o kvalitatívnom a kvantitatívnom zložení jednotlivých častí hrozna, najmä bobúľ, z ktorých sa získava hroznový mušt ďalej, spracovaný na víno. Výsledky chemického rozboru sú nepostrádateľnými údajmi pri sledovaní procesu dozrievania bobúľ, technologického procesu výroby vína a pri kontrole kvality vína.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.