referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Madagaskar - ostrovný kontinent
Dátum pridania: 15.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 383
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Madagaskar je republika na rovnomennom ostrove a priľahlých menších ostrovpch v Indickom oceáne, oddelená Mozambickým prielivom od juhovýchodného pobrežia Afriky. Madagaskar je oddelený od Afriky, desiatky miliónov rokov. Hoci je vporovnaní s Afrikou len zlomkom, má to isté rozvrstvenie klimatických pásiem. Vďaka podnebiu a stáročia trvajúcej izolovanosti sa tento ostrov stal evolučným prírodným laboratóriom a pre biológov doslova rajom.
Vysoko položená centrálna náhorná plošina je relatívne chladná, preto veľa živočíšnych druhov žije v teplejších oblastiach na pobreží. Východné pobrežie má vlhké podnebie vďaka pasátom, ale ostatné oblasti sú suchšie. Na severozápade sa rozprestiera mierne vlhký listnatý les, ktorý celkom na juhu západného pobrežia postupne prechádza do oblasti polopúšte.

Okrem niekoľkých privandrovalcov sa zvieratá a rastliny ostrova Madagaskar vyvinuli zväčša z druhov, ktoré sa tam dostali na Noeho lodi z Afriky, a to práve v čase, keď sa od nej ostrov oddelil. Tak ako v Austrálii, aj na tomto ostrove sú zvieratá a rastliny potomkami kedysi všeobecne rozšírených rodov, ktoré odvtedy v iných oblastiach vyhynuli. Deväť desatín živočíšnych a rastlinných druhov sa nevyskytuje nikde inde na svete.

Všetky cicavce Madagaskaru sú veľmi osobité, okrem niekoľkých, ktoré priniesli na ostrov prví osadníci pred 2000 až 3000 rokmi. V posledných storočiach možno pozorovať rapídny úhyn mnohých veľkých, nezvyčajných zvierat, ako sú lemur Megaladapis a obrovský, pštrosa pripomínajúceho Aepyornis, čo má na svedomí samozrejme človek.

K štyrom hlavným skupinám cicavcov vyskytujúcich sa na tomto ostrove patria lemury, mäsožravce, hlodavce a pichľavce. Hoci sem niektoré druhy vtákov prileteli cez more, mnohé vtáky sú charakteristické len pre tento ostrov. Iba najsilnejší a najlepší letci sa udomácnili na ostrove bez toho, že by stratili inštinkt spätosti s inými kontinentmi. Niektoré významné druhy vtákov sa v týchto končinách sveta vôbec nevyskytujú. Nie sú tu vôbec ďatle a je celkom možné, že osobitný živočíšny druh z čelade lemurovitých, ksukol chpatochvostý, sa tu vyvinul na to, aby plnil v prírode ich poslanie.

Pozorzhodné sú aj plazy ostrova. Tri štvrtiny všetkých chameleónov sveta žijú práve tu. Zatiaľ čo inde na svete chameleóny liahnu živé mláďatá, všetky druhy žijúce na Madagaskare ešte stále kladú vajcia. Okrem toho sa tu vyskytuje veľa korytnačiek a nezvyčajná ploskochvostá jašterica Uroplatus, ktorá sa maskuje pritisnutím ku kôre stromu, s ktorou farebne splýva. Rastlinstvo ostrova je pre botnanikov nesmierne zaujímavé. Nachádza sa tu totiž niekoľko kompletných rastlinných rodov, ktoré sú unikátmi ostrova.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.