referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Štvrtok, 16. júla 2020
Modlivka zelená
Dátum pridania: 14.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 320
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Mantis religiosa
Azda vo všetkých jazykoch sveta sa v mene tohto zaujímavého hmyzieho tvora objavuje slovo odvodené do modliť sa. Spôsobil to postoj pri striehnutí na korisť, keď má modlivka predné nohy akoby zopnuté v zbožnom rozjímaní pri modlitbe. Postoj modlivky má, samozrejme, celkom obyčajný cieľ. Keď sa priblíži korisť, silné predné končatiny ju stlačia otŕnenými stehnami a holeňami, ktoré do seba zapadajú ako čepeľ do rúčky vreckového nožíka. Nehybne sediaca a striehnúca modlivka má svoj "lovecký nástroj" vždy pripravený, a beda neopatrnému chrobákovu či muche, ktoré sa dostanú do jej blízkosti. Modlivka ich bleskurýchlym pohybom schmatne a za živa zožerie.

Jedinou potravou modliviek je hmyz. Iba niektoré veľké tropické druhy výnimočne ulovia aj vtáčie mláďa alebo jašteričku. Modlivky však majú v prírode veľa nepraiteľov, predovšetkým medzi vtákmi. Ich jedinou spásou je ochranné sfarbenie podkladu. Navyše aj tvar tela dokonale splýva s okolím, napodobňujúc listy či vetvičky porastov, na ktorých tento hmyz žije. V tropických pralesoch sa vyskytujú aj druhy veľmi pestro sfarbené, ktoré napodobňujú rôzne kvety, a tým lákajú motýle a iný hmyz. Ochranné sfarbenie a tvar tela napodobňujúci okolie zvané mimikry sú príznačné pre skupiny živočíchov, ku ktorým patria i modlivky.

Veľmi zaujímavé je rozmnožovanie modliviek. Pretože modlivky napádajú všetko, čo sa hýbe, samičkám často padne za obeť aj vlastný samček, ktorému vyrušené samičky neraz odhryznú hlavu a vzápätí ho celého zjedia. Samičky znášajú naraz asi 100 vajíčok. Ukladajú ich do hubovitého puzdra, ktoré na vzduchu rýchle stvrdne a vyschne. Každé vajíčko leží teda v samostanej komôrke a je výborne chránené pred slnkom. Za celý život vyrobí modlivka asi 20 takýchto puzdier. Larvy sa liahnu z vajíčok naraz a spočiatku sa vôbec nepodobajú dospelým.

V prvom období visia v puzdre na tenkých hodvábnych vláknach, ktoré samy vypúšťajú. Ale už po prvom zviekaní sa rozliezajú a strácajú schopnosť vyrábať vlákna. Mladá modlivka sa zvlieka až 12 krát, než dospeje na okrídlené imágo. Dospelé modlivky dobre lietajú, aj keď väčšinou iba na krátke vzdialenosti.
 
Podobné referáty
Modlivka zelená SOŠ 2.9678 435 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.