referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ferdinand
Sobota, 30. mája 2020
Strom - samostatný svet
Dátum pridania: 16.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 374
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Koruna stromu poskytuje živočíchom nespočetné množstvo skrýš. V korunách stromov žijú mnohé bylinožravce, stavovce aj bezstavovce, živiace sa lístím bohatým na živiny a plodmi. Húsenica žijúca na dube lezie, napríklad, po liste a z veľkej časti ho obhryzie. Iné druhy sa zaryjú do mäkších častí listu a utvoria tunely, do ktorých sa zakuklia.
Mnohé drobné mušky, osy a roztoče kladú vyjíčka na listy a do listov. Larvy vyliahnuté z vyjíčok sa začnú živiť listami a rastliny sa bránia tak, že sa im vyvinie dodatočné tkanivo, ktorým obalia rastúce živočíchy - vytvoria sa hrčky. V niektorých lokalitách sa objaví na jednom jedinom dube viac ako 50 druhov takýchto hrčiek. Iné druhy hmyzu, červce a vošky, majú dlhé cuciaky, ktoré zabodnú do listového tkaniva a vyciciavajú z neho obsah buniek. Tieto bylinožravce sú bohatým zdrojom potravy pre hmyzožravé vtáky, osy a pavúky, ktoré sú zasa potravou pre väčšie mäsožravce.
Na zemi žijú živočíchy charakteristické pre lesný opad. Niektoré z nich, napríklad žižiavky, stonožky, niektoré roztoče a chvostovky, sa živia priamo odumretými zvyškami rastlín, ďalšie napádajú iný hmyz. Pod povrchovou vrstvou žijú typické pôdne živočíchy - červy, predovšetkým dážďovky. Vďaka tomu, že sa sústavne zavŕtavajú do zeme, prenášajú odumreté listy a zvyšky listov do pôdy bohatej na mminerálne látky, ktoré sú potom zdrojom potravy pre živočíchy živiace sa rastlinami. Rastlinožravé živočíchy sú zasa potravou pre dravé bezstavovce, ale i pre piskory, jazvece a hmyzožravé vtáky.
Všetky tieto živočíchy a mnohé ďalšie sú nevyhnutnou súčasťou obehu látok v lesnom ekosystéme, lebo drobia rastlinné a živočíšne zvyšky na malé čiastočky, a tak ich pripravujú pre milióny baktérií a húb žijúcich v zemi, ktoré svojou činnosťou prispievajú k prevzušneniu pôdy. Lesy sú dokonalé ekosystémy. Nespočetné lesné rastliny a živočíchy navzájom spolupracujú, vďaka čomu sa zachováva rovnováha v prírode. Každý umelý zásah do tejto štruktúry pôsobí rušivo, čo má často zhubné následky.
Každý strom je samostatným svetom. So živočíchmi, ktorým je potravou, útočiskom, prípadne loviskom, tvorí jednotné biologické spoločenstvo - ekosystém. Aby strom prežil, musí sa prispôsobovať termodynamickým zákonom, podľa ktorých je prijatá energia viac alebo menej v rovnováhe so stratenou. Život, ktorý možno pozorovať na konároch a listoch stromu, hoci je niekedy ťažko objaviteľný, pokračuje aj v pôde.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.