referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Pondelok, 6. júla 2020
Tajga - sibírska divočina
Dátum pridania: 16.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 463
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Tajga je pásmo ihličnatého lesa, ktoré sa rozprestiera na celom eurázijskom kontinente od Škandinávie po Ochotské more. Osobitne široká je tajga na východ od rieky Jenisej, kde zasahuje až do Mongolska. Dominantným stromom v tajge je smrekovec, charakteristickými druhmi sú jedľa, smrek a iné ihličnany, predovšetkým vo vyšších polohách na juhu a východe. V celej severnej Ázii sú časté veľké požiare. Tajga je vlastne produktom takýchto prudkých, nečakaných požiarov, preto sú pre ňu charakteristické rozličné sukcesné vegetačné stupne. Na spáleniskách zvyčajne najskôr vyrastúsvetlomilné listnaté stromy, ako sú brezy a osiky.
Hoci je tajga v zime niekoľko mesiacov pokrytá snehom, len málo živočíchov sa z nej sťahuje. Väčšina malých cicavcov a mnohé vtáky sa prispôsobili životu pod snehom. Práve v tomto období roka majú nesmierny význam semená ihličnatých stromov, ako základná potrava pre veľké množstvo zvierat. Početnosť voľne žijúcich živočíchov v tajge teda priamo i nepriamo závisí od úrody semien ihličnanov.
Z veľkých cicavcov sú v tajge najviac rozšírené medveď hnedý (Ursus arctos) a los mokraďový (Alces alces). V južnejších oblastiach tajgy žije ázijský poddruh jeleňalesného Cervus elaphus asiaticus. Kabar pižmový (Moschus moschiferus) sa vyskytuje len na východ od rieky Jenisej. Okrem toho sú v tajge veľmi rozšírené hlodavce. Rozšíreným druhom je veverica stromová (sciurus vulgaris), okraje lesov a čerstvé spáleniská osídľuje čipmank burunduk (Eutamias sibiricus). Rozličné mäsožravce, z ktorých sú viaceré známe svojou vzácnou kožušinou, ako kuna soboľ (Martes zibellina), lasica kolonok (Mustela sibirica) a rosomák tajgový (Gulo gulo), sa živia prevažne hrdziakom polárnym (Clethrionomys rutilus) a hrdziakom sivým (C. rufocanus). Podobná závislosť je aj medzi rysom ostrovidom (Lynx lynx) a jeho hlavnou korisťou - zajacom belákom (lepus timidus).
Mnohé druhy vtákov, medzi ktoré patria krivonos bielokrídly (Loxia leucoptera), orešnica perlovaná (Nucifraga caryocatactes) a niekoľko druhov ďatlov, sa živia predovšetkým semenami smrekovcov, smrekov a borovíc. Bežné a typické vtáky tajgy sú tetrovorodé (Tetraoninae). Živia sa najmä borovicovým ihličím, bahniatkami, pukmi, bobuľami a v menšom množstve aj inou rastlinnou potravou. Hojne sú tu rozšírené aj hmyzožravé vtáky. Hmyz tvorí hlavnú zložku ich potravy aj v zime, keď sa živia jeho prezimujúcimi štádiami.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.