referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Infarkt
Dátum pridania: 03.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 981
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Čo to je: stav spôsobený ťažkou obštrukciou prítoku krvi do niektorej časti srdcového svalu s následným odumretím srdcového tkaniva. Príčina: je úplné alebo skoro úplné uzavretie lúmenu niektorej koronárnej artérie. Uzavretie spôsobuje krvná zrazenina (najčastejšie trombus), ktorá sa vytvára v mieste, kde prišlo k prasknutiu tukového plátu steny koronárnej artérie. K trombóze (vytvoreniu trombu) môžu prispieť viaceré faktory, napr. zvýšenie zrážanlivosti krvi následkom niektorých ochorení, dehydratácia (nedostatok tektutín v organizme pacienta) a užívanie niektorých liekov.

Príznaky: je to životu ohrozujúce ochorenie. Hlavnými symptómami tohto ochorenia je:
* bolesť za hrudnou kosťou pálivého, zvieravého alebo tlakového charakteru - väčšinou veľmi intenzívna, trvajúca niekoľko desiatok minút až hodín, nereagujúca na podanie nitroglycerínu. Bolesť sa šíri do ľavého ramena (niekedy do pravého), prípadne do krku. V niektorých prípadoch je lokalizovaná pod mečovitým výbežkom hrudnej kosti, potenie, pocit na zvracanie a zvracanie, závrate, odpadávanie, strach zo smrti. Prejavy akútneho infarktu môžu byť veľmi rôznorodé. Sú pacienti, ktorí nemusia pociťovať žiadne ťažkosti (cukrovkári), u iných môže byť prvým príznakom výrazný pocit nevoľnosti, u ďalších náhla strata vedomia alebo tzv. klinická smrť. Klinická smrť je stav, keď u pacienta príde k zastaveniu činnosti srdca následkom ťažkej poruchy srdcového rytmu. Najčastejšie sú to však intenzívne tlakové alebo pálivé bolesti za hrudnou kosťou.

Ako sa lieči:Ak sa po srdcovom infarkte obnoví normálny prítok krvi, poškodené srdcové tkanivo sa začne hojiť.Odumreté svalové bunky sú nahradené väzivovými, ktoré vytvoria na srdci jazvu. Nevýhodou je, že väzivové bunky nie sú schopné sa sťahovať ako pôvodné srdcové svalové bunky a výkonnosť srdca klesá. Veľmi dôležitá je preto v období po prekonaní akútneho infarktu myokardu nielen optimálna liečba , ale aj odborne riadený diétny a pohybový režim pacienta. Samotná rehabilitácia trvá niekoľko mesiacov a v prvom roku po infarkte myokardu je doplnená aj kúpeľnou liečbou. Tá má prispieť k optimálnemu doliečeniu pacienta, k vytvoreniu nových diétnych a režimových návykov, k posúdeniu závažnosti trvalého postihnutia a odporúčaniu veľkosti možného fyzického zaťaženia pacienta v budúcnosti. K posúdeniu stupňa budúceho fyzického zaťaženia slúži vyšetrenie srdca, záťažové vyšetrenie.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.