referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adrián
Štvrtok, 23. marca 2023
sovy
Dátum pridania: 19.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erbus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 685
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Sovy (Strigiformes) tvoria vďaka svojmu zovňajšku ostro vyhranený rad. Niekedy označujú ako nočné dravce, hoci s dravcami (Falconiformes) nemajú nič spoločné. Majú mäkké, páperovité perie, ktoré ich robí väčšími. Oči majú veľké, namierené šikmo dopredu. Vyznačujú sa veľkou hlavou, ostrým a zahnutým zobákom a veľkými očami, ktoré na rozdiel od ostatných vtákov nesmerujú do strán, ale dopredu, takže majú malý zorný uhol. Tento handicap kompenzujú veľkou otáčavosťou hlavy (270°). To, že sovy vidia dobre i v noci, je spôsobené veľkou roztiahnuteľnosťou zrenice, a hlavne neobyčajne veľkým počtom tyčiniek na sietnici.
Nohy mávajú až po pazúry zarastené perím. Ostrými pazúrmi chytajú a zabíjajú korisť. Sovy žijú na celom svete okrem Antarktídy. Nepatria k sťahovavým vtákom, ale nedostatok potravy ich niekedy prinúti hľadať nové lovné revíry. Sú to nočné vtáky, hoci niektoré lovia aj cez deň, za svetla vidia práve tak dobre ako v noci. Sovy sa živia malými cicavcami, rybami, plazmi, hmyzom, ba prenasledujú aj iné vtáky. Drobnú korisť prehltnú v celosti a nestráviteľné zvyšky, ako srsť, kosti, perie a pazúry vydávia vo vývratkoch, ktoré sa často hromadia pod hniezdom. Hniezdia na rôznych miestach. Mnohé druhy hniezdia v dutinách stromov, iné v puklinách skál, atď. Sovy sú vtáčím radom, ktorý nájdeme na všetkých svetadieloch. Dokázali sa prispôsobiť takmer všetkým typom prostredia. Uveďme si aspoň niektoré príklady.

PÚŠŤ
Miniatúrny Kuvik trpasličí (Micrathene whitneyi) a Kuvik kaktusový (Glaucidium brasilianum) hniezdia v dutinách vysokých saguarových kaktusov Strednej a Severnej Ameriky. Mláďatá týchto sovičiek sa liahnu v dobe, keď kaktusy kvitnú. Nočné mory a hmyz, prilákaný vôňou kvetou, sú dostatočnou potravou pre rodičov i mláďatá.

STEP
Sova králičia (Speotyto cunicularia) hniezdi v opustených zemných norách hlodavcov amerických prérií a pámp. Má neobyčajne dlhé nohy, vďaka ktorým obratne a rýchle behá po zemi.

TUNDRA
Sova snežná (Nyctea scandiaca) hniezdi v pustej severskej krajine. Svojím zafarbením dokonale splýva so zasneženým okolím - staré jedince sú takmer biele.

TROPICKÝ PRALES
Sova okuliarnatá (Pulsatrix perspicillata) obýva amazonský dažďový prales, ktorý jej poskytuje dostatok potravy po celý rok. Preto takmer neopúšťa priestor pod klenbou pralesných stromov.

IHLIČNATÝ LES MIERNEHO PÁSMA
Kuvik krahuľcovitý (Surnia ulula) je bežným obyvateľom hlbokých ihličnatých lesov Ázie, Európy a Severnej Ameriky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.