referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blanka
Nedeľa, 16. júna 2024
Kríženie - vznik nových zvierat a rastlín
Dátum pridania: 15.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babet
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 632
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Všetky psie plemená na svete, od yorského teriéra až po dobermana v podstate pochádzajú z vlka. Človek postupne vyšľachtil toľko odlišných psích rás, až niekedy ťažko uveriť, že všetky patria jednému živočíšneho druhu. Rovnako úspešné bolo i šľachtenie rastlín, či už na vysokovýnosné obilniny, rôzne druhy zeleniny a ovocia, alebo na okrasné kvety, kt. kvitnú oveľa výraznejšie, ako ktorékoľvek kvety prírodné. Podstatou tradičnej pestovateľskej metódy je jednoduché kombinovanie samčích a samičích jedincov s perspektívou, že v novej rastline, či zvierati sa spoja najlepšie rodičovské vlastnosti, napr. vysoká úrodnosť od jedného z rodičov a vysoká odolnosť od druhého. Ale tieto pestovateľské programy trvajú celé generácie a možno ich použiť iba v rámci jedného druhu. Touto tradičnou metódou nemožno- napr. krížením mrkvy s kapustou- vytvoriť nový druh superzeleniny. V modernej dobe však vedci vyvinuli prevratné metódy kríženia. Pomocou jednej z nich, takzvanou bunkovou fúziou, vytvorili r. 1982 v Cambridge kríženca kozy a ovce, teda akúsi „kozovcu“.

Pri bunkovej fúzii sa pomocou chemickej látky- enzýmu- odstránia vonkajšie tuhé bunkové membrány z pohlavných buniek oboch rodičov. Bunky teda chráni už len slabá bunková membrána- protoplast. Ak zmiešame 2 bunk. Protoplasty, môže dôjsť k ich kombinácii, čiže k preľnutiu. Výsledkom môže byť nová forma života, kt. má črty oboch rodičov. V prípade „kozovce“ sa preľnuté bunky umiestnili do maternice ovce a onedlho sa narodilo stvorenie, kt. je kombináciou dvoch druhov: živočích s rohami, kt. má na sebe ovčiu vlnu aj kozie chlpy.
Zaujímavé je, že hoci „kozovce“ sa môžu navzájom páriť, ich potomkami budú vždy len normálne kozy alebo ovce, podľa toho, čie bunky tvoria reprodukčné orgány. V nijakom prípade nebudú mláďatá „Kozoviec“ vyzerať ako ich rodičia. Genetické inžinierstvo
Ďalšou možnosťou je preprogramovať genetický materiál, kt. určuje, aké budú prejavy budúcej rastliny, či zvieraťa. Takto ovplyvnený druh môže poskytnúť lepšie ovce, viac mlieka, alebo dokonca produkty celkom odlišné od toho, čo vie produkovať samotná príroda. To všetko umožňujú postupy genetického inžinierstva. Sú založené na zlučovaní génov z reťazca DNA z jedného druhu s určitou vlastnosťou do štruktúry DNA iného druhu- rastliny, živočícha, alebo dokonca baktérie. Aplikáciou tejto metódy na rastlinách a zvieratách sa dosiahli pozoruhodné výsledky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ako funguje svet
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.