referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Charles Darwin
Dátum pridania: 15.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nelleh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 782
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 

Charles Darwin s narodil 12. februára 1809 v Shrewsbury v západnom Anglicku ako syn lekára. V šestnástich rokoch poslal otec Darwina na univerzitu do Edinburgu, kde mal študovať lekárstvo. Na vysokej škole sa však nenaučil ani pitvať a dvakrát ušiel z operačného sálu. V tejto dobe mal Darwin záujem o prírodu zvlášť o štúdium morských živočíchov a už vtedy sa mu podarilo zistiť niektoré javy, ktoré boli vede neznáme. Chodil taktiež pilne na prednášky lekárskej a geologickej spoločnosti. Keďže nemal záujem o lekárstvo, odišiel do Cambridge, kde získal titul bakalára slobodných umení.

Keď sa Darwin roku 1931 nalodil na britskú loď Beagle ako prírodovedec výpravy, vládol v kresťanskom svete názor, že planétu zem stvoril Boh v podstate v súčasnej podobe. V priebehu plavby mal Darwin možnosť študovať rôzne typy krajiny a nesmiernu rozmanitosť rastlín, cicavcov a vtákov. Na rozdiel od mnohých vedcov mal svoje pozorovania z prvej ruky a nemusel sa teda spoliehať na knihy a múzejné exponáty.

Pobytom na Galapágach však vyvrcholila jeho plavba pozdĺž južnej Ameriky. Po prvých troch rokoch plavby zabudol presvedčenie, že druhy nie sú stále rovnaké, ale postupom času sa menia. Prvým významným dôkazom na podporu tejto teórie boli fosílne, z ktorých bolo jasné, že niektoré živočíchy už vymreli. Na svojej ceste totiž vykopal mnoho fosílnych pozostatkov a kostí, a tak sa presvedčil, že teraz vidí okolo seba živočíchy podobné, ale menšie.

Darwina najprv zmiatlo, ako je možné, že na takých neprívetivých a izolovaných ostrovoch ako sú Galapágy sa vôbec nejaký život usadil. Všimol si tiež, že väčšina miestnych živočíchov nežije nikde inde i keď všetky mali nejaké črty spoločné s druhmi, ktoré pozoroval na juhoamerickom kontinente. V čase jeho návštevy žili na Galapágoch len myši a potkany. Neboli tam žiadne obojživelníky, len množstvo plazov. Darwin napokon dospel k záveru, že druhy, ktoré sa na ostrovoch vyskytujú, ako aj ich podobnosť s juhoamerickými živočíchmi, vyplývajú z toho, ako sa život na Galapágy dostal.

Ostrovy najprv kolonizovali rastliny, ktorých semená a výtrusy priniesol vietor a more. Všetky zvieratá sa vyvinuli z predkov, ktorí sem priplávali na kmeňoch a pltiach z posplietaných rastlín. Lietajúce živočíchy sem prileteli z Južnej Ameriky, z čoho vyplýva ich podobnosť s druhmi, ktoré Darwin už poznal.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Prehľad biológie, SPN 2000, str. 18, Ateistický slovník, Praha 1984, str. 124, V. Betina , Tajomný svet mikróbov , Osveta 1959 , str. 105, V. Kocian, Darwin a dnešok, Praha 1959, Referaty.sk
Podobné referáty
Charles Darwin INÉ 2.9883 124 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.