referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Územia s najväčšou rozmanitosťou druhov
Dátum pridania: 05.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sladka_lucinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 707
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Najohrozenejšími oblasťami, kde hrozí vyhynutie mnohým druhom organizmov, sú:

Tropické pralesy - sú to miesta s najväčšou rozmanitosťou - diverzitou - druhov, ako rastlinných, tak aj živočíšnych. Pretože sú len málo preskúmané, ani nevieme, koľko druhov už z nich nenávratne zmizlo a koľko je ohrozených.. V čom je problém tropických pralesov? Každý deň vymizne niekoľko stoviek hektárov pralesa vyrúbaním. Zodpovedné sú za to veľké zahraničné spoločnosti, ktoré na tomto území chovajú v obrovských množstvách hovädzí dobytok a pestujú rôzne plodiny (napr. sóju) a zaberajú čoraz viac územia. Z úrodných polí vytláčajú miestnych obyvateľov - domorodcov, ktorí sú potom prinútení premieňať prales na málo úrodné polia, ktoré sa po krátkom čase menia na neúrodnú púšť. A domorodci musia rúbať ďalej a ďalej, veď im ide o prežitie.... Typickým príkladom je napr. mamutia spoločnosť MacDonald, ktorá chová hovädzí dobytok na hamburgery práve v týchto oblastiach.

Menšie izolované ostrovy - ich dôležitosť spočíva v tom, že ich špeciálnymi podmienkami -izolácia od ostatných území, samostatný izolovaný vývoj organizmov - sa vytvoril vzácny celok s výskytom zaujímavých druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde. To ich však robí zároveň aj extrémne citlivými na akékoľvek zásahy, ak zmizne odtiaľ nejaký druh, nedá sa už nikde inde zachrániť.

Polárne oblasti - oblasť severného a južného pólu neoplýva prílišnou rozmanitosťou druhov, ale druhy, žijúce v týchto extrémnych podmienkach, sa inde nenachádzajú. V oceánoch plávajú obrovské množstvá niekoťkých druhov rýb, odolných voči mrazu, v ovzduší lietajú tisícky vtákov. Po dlhé obdobia neboli rušené žiadnym zásahom človeka, pretože sú tieto oblasti osídlené veľmi málo.
Tieto podmienky sa však začali hodiť pre rôzne pokusy a výskumy mnohých krajín - skúšanie zbraní, bômb, ukladanie rádioaktívnych odpadov, vypúšťanie odpadových látok do mora... Množstvá rýb zase podnietili rybárske spoločnosti k nadmernému lovu rýb, veľrýb... Polárne oblasti sa tak stali časovanou bombou, ktorá mohla ohroziť celý svet.

Našťastie, už v päťdesiatych rokoch štáty takmer celého sveta prijali dohovor o Antarktíde, kde sa zaviazali nepoužívať tieto oblasti k vojenským účelom a k ukladaniu odpadu. Niektoré štáty prijali opatrenia na reguláciu lovu, stanovili sa rozličné pravidlá, ktoré majú zaručiť šetrný spôsob lovenia rýb. Ale nie všetky krajiny sú ochotné tieto nariadenia akceptovať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.