referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gašpar
Sobota, 29. januára 2022
Hepatitída typu A a B
Dátum pridania: 29.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sisa8888
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 715
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Hepatitída A - žltačka typu A

Všeobecné informácie

Hepatitída A je vírusová infekcia pečene prezývaná tiež aj choroba špinavých rúk. Slabá osobná hygiena, znečistené zdravotnícke zariadenia a intímny telesný kontakt sú hlavné faktory, ktoré dovoľujú vírusu sa šíriť. Prenos vírusu je najmä v orálnej forme. Vírus získame prevažne znečistenou potravou a pitnou vodou, najmä mušľami, ustricami krabovitými zvieratami, ale aj mliekom, surovým mäsom a inými jedlami. Ďalšie cesty nadobudnutia vírusu sú aj, prenos vírusu z vlastných rúk, ktoré boli v priamom s vírusom alebo po dotyku s kontaminovaným objektom a následným transportom vírusu do úst. Ochorenie hepatitída A sa zvyčajne začína prejavovať pocitmi chrípky, celkovou telesnou nepohodou, horúčkou, nechutenstvom, nevoľnosťou a zvracaním. Po niekoľkých dňoch sa stáva moč výrazne tmavým, stolica svetlou a až nakoniec sa vyvinie žltačka (hovorím o stave kedy sa koža oči a moč stávajú abnormálne žltkavé).
 
Potenciálne nebezpečenstvo spojené zo žltačkou sa stupňuje s vekom infikovaného jedinca, obzvlášť by si mali dávať pozor osoby staršie ako päťdesiat rokov. Vo väčšine prípadov nainfikovaných dospelých jedincov sa vyvinú všetky zvyčajné symptómy, počítajúc aj žltačku. U detí je situácia celkom iná, keďže pri nich môžeme počítať so žltačkou aj bez prítomnosti hore uvedených príznakov, dokonca aj bez žltačky. Ďalší priebeh žltačky býva rôzny. Jedná sa väčšinou o ľahký priebeh najmä u detí. Príležitostne, najmä u dospelých prichádza ku ťažším a dlhšie pretrvávajúcim chorobným obrazom (až niekoľko mesiacov). Trvalé následky nevznikajú Približne asi 0,3 percenta (údaj WHO - Svetovej zdravotníckej organizácie z 17.10.2000) všetkých nahlásených prípadov hepatitídy A býva smrteľných. Inkubačná doba leží medzi 2 - 6 týždňami. Diagnóza sa určuje vyšetrením krvi na pečeňové bunkové fermenty a špecifické protilátky.

Vakcinácia

Očkovaciu látku (vakcína) proti Hepatitíde A je možné získať už od roku 1995 aj na Slovensku. Klinické testy a štúdie vykazujú vysoko pozitívne výsledky a hovoria aj o mimoriadnej efektivite tejto látky. Mali by ste začať rozmýšľať o možnosti očkovania ak často cestujete do rozvojových krajín alebo ak chcete presídliť d o týchto krajín na dlhšie obdobie. Kombinácia vakcíny na vírusy hepatitída A a hepatitída B bola schválená až v roku 2000. Odporúča sa pre dospelých (starších ako osemnásť rokov). Immune Globulin (IG), produkt získaný z ľudskej krvi, je podávaný ako dočasná ochrana proti hepatitíde A. Je považovaný za veľmi bezpečnú látku. Najviac efektívna bude táto látka práve vtedy, ak bude podaná v čase pred vystavením sa nebezpečenstvu kontaktu s hepatitídou A.

Hepatitída B - žltačka typu B

Hepatitída B je jednou z hlavných chorôb ľudstva a tvorí veľký globálny zdravotný problém. Dá sa jej predísť s bezpečnou a efektívnou vakcínou, ktorá je na trhu už od roku 1982. Z celkového počtu 2 miliardy osôb nakazených hepatitídou B, viac ako 350 miliónov trpia na chronické (sprevádza ich po celý život) ochorenie touto chorobou. Ľudia s takýmto chronickým ochorením sú vystavený vysokému riziku smrti na cirhózu pečene, rakovinu pečene, čiže na ochorenia, ktoré každoročne zabijú približne milión ľudí. Aj keď vakcína nevylieči chronickú hepatitídu B, ale je efektívna v 95% pri zabránení vyvinutiu tejto chronickej choroby. Tým tvorí aj vakcínu proti najrozšírenejšiemu typu rakoviny.

Hepatitída B

Jedná sa o zápal pečene a najčastejšou príčinou je infikovanie sa jedným z piatich typov vírusov hepatitídy A,B,C,D a E. Všetky z týchto uvedených vírusov môžu spôsobiť akútne ochorenie so symptómami trvajúcimi aj niekoľko týždňov. Medzi symptómy zaraďujeme aj už spomínanú žltačku (abnormálne žltnutie pokožky a očí), tmavý moč, extrémnu únavu, zvracanie atď. Môže trvať až niekoľko mesiacov dokonca aj rok, kým sa infikovaný pacient dostane z hepatitídy B. Vírus spôsobujúci hepatitídu B môže spôsobiť aj chronické ochorenie, ktorého sa už človek nezbaví.

Možnosti infikovania sa

Najväčšie reálne nebezpečenstvo tvoria práve rozvojové krajiny (sub-Saharská Afrika, väčšina Ázie a Pacifik). Najviac ľudí sa infikuje HBV už počas detstva a 8% - 10% ľudí z celkovej populácie sa stane chronicky chorými. V týchto krajinách sa rakovina spôsobená HBV radí medzi 3 príčiny smrti rakovinou u mužov. U nakazených detí sa zvyčajne vyvinie chronické ochorenie. Vírus hepatitídy B sa prenáša kontaktom s krvou alebo s inými telesnými tekutinami, rovnako ako vírus HIV (vírus spôsobujúci AIDS). Avšak HBV je 50 až 100 krát viac infekčný ako HIV. K prenosu najčastejšie dochádza:
· prenos z matky na dieťa ešte pred narodením
· Prenos s dieťaťa na dieťa (domácnosť)
· Nesterilizovane infúzie, ihly a striekačky (opakované použitie)
· Pohlavný styk

HBV sa nerozširuje kontaminovanou vodou alebo jedlom.

Očkovanie

Vakcína vyvinutá na obranu pred vírusom hepatitída B je mimoriadne bezpečná a spoľahlivá. V rozvojových krajinách kde sa zaviedlo očkovanie sa znížil počet chronicky infikovaných na 1%.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.