referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Geologické procesy: Vlny
Dátum pridania: 23.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sgh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 248
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 

Geologické procesy menia zemský povrch (napr. sopečná činnosť, vyvrásnenie pohoria, činnosť rieky a pod.) Poznáme vnútorné a vonkajšie. Zapríčiňuje ich energia zo zdrojov ako Mesiac, Slnko, Zem.

Medzi menej významné energie patrí príťažlivosť Mesiaca, ktorá spôsobuje príliv a odliv morskej vody. Príliv je stúpanie hladiny mora a odliv, naopak, jeho klesanie. Príťažlivá sila Mesiaca vzduje vody na Zemi v mieste poludníka, nad ktorým sa Mesiac práve nachádza. Vzdúvanie sa uskutoční v tom isto čase aj na opačnej strane Zeme. A pretože Mesiac obíde Zem za 24 hodín a 50 minút, vyvolá za tento čas na danom mieste dva prílivy a dva odlivy.

Pre námornú dopravu je potrebné poznať výšky vzdúvania, aby sa dalo vplávať aj do prístavov, kde to inokedy nie je možné kvôli plytkej vode. Prístavný čas je interval, o ktorý sa v danom prístave oneskoruje najvyšší príliv za prechodom Mesiaca miestnym poludníkom. Tento údaj sa dá vypočítať, ale uvádzajú ho i plavebné dopravné príručky. Na otvorenom mori stúpa hladina len o 1 meter, ale v uzavretom mori (napr. Stredozemné) asi o 30 cm. V plytkých moriach je to však až 6 m a v ústiach riek až o 12 až 15 m. V zálive Fundy (Kanada) bol zaznamenaný až 16-metrový príliv.

Vlnenie môže byť však spôsobené i napr. zemetrasením. Tieto vlny sa nazývajú tsunami. Na otvorenom mori dosahujú výšku len 60 až 90 cm, ale ich dĺžka je 100 až 300 m. V r. 1946 tsunami spustošili Honolulu (hlavné mesto Havajských ostrovov), kde zahynulo 173 ľudí
Väščina vĺn sa však tvorí prúdením vzduchu – vetrom, ktorý veje nad vodnou plochou.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.