referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Horniny a kovy
Dátum pridania: 30.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: srta
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 223
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Zem pozostáva z rôznych vrstiev hornín a kovov. Niektoré vrstvy sú pevné, iné sú také horúce, že sa roztavili a sú tekuté.
Mnohé vrchy sa ustavične zmenšujú. Ľad, sneh a tečúca voda každý deň odnášajú kúsky skál.

Niektoré vrchy sa naopak zväčšujú. Pohyby pod zemským povrchom ešte stále dvíhajú Himalaje d výšky. Na havajských ostrovoch je vrch, ktorý sa volá Mauna Kea. Je o viac ako 1300 metrov vyšší ako Mount Everest. Prevažná časť tohto vrchu je však pod morom.
Sopky sú vrchy, ktoré občas chrlia žeravý popol, plyn a horúcu tekutú horninu, ktorú nazývame láva. Plyn a ohnivá láva pochádzajú z hĺbok Zeme a na povrch vytekajú puklinami v zemskej kôre.

Na pevnine je asi 500 činných sopiek. pod morom je ich však oveľa viac. je to veľké riziko, ale mnohí ľudia žijú na sopkách- najmä poľnohospodári. Sopečný popol zúrodňuje pôdu a tak majú poľnohospodári dobrú úrodu.
Aj vo vesmíre sú sopky ! Olympus Mons na planéte Mars je tri razy vyšší ako Mount Everest.

Zemský povrch tvoria obrovské dosky pevných hornín. Tieto dosky plávajú na horúcej vrstve, ktorá je pod nimi. Niekedy dosky do seba narážajú, trú sa, alebo tlačia jedna na druhú a vtedy sa Zem otriasa. Hovoríme tomu zemetrasenie. Vedci, ktorí skúmajú zemetrasenia sa nazývajú seizmológovia. Aj keď vedia, kde pravdepodobne môže dojsť k zemetraseniu, nevedia presne určiť, kedy sa to stane
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.