referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kamil
Utorok, 14. júla 2020
Motýle
Dátum pridania: 01.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: INRI
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 245
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.86 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Motýle tvoria veľmi početný rad hmyzu. Ich krídla sú pokrýte jemnými šupinkami, ktoré sa pri dotyku hromadne uvoľňujú. Motýľov je približne 150 000 druhov a ich sfarbenie môže byť mimoriadne rozmanité. Nočné motýle sú zvyčajne sfarbené menej pestro ako ich denné príbuzné. Denné motýle sa však na slnku nepredvádzajú preto, aby nás očarili, ale ich sfarbenie je vlastne ochrana. Mnohé druhy motýľov svojím sfarbením napodobňujú farby kvetov a listov, na ktoré si sadajú, iné sa krikľavým sfarbením snažia zastrašiť či zmiasť nepriateľa. Niektoré druhy svojím nápadným sfarbením dávaju zasa najavo, že majú v tele jedovaté látky, a ak ich zožerie predátor, môže to byť preň osudné.

METAMORFÓZA
Škaredá húsenica a krásny motýľ sú dve vývinové obdobia toho istého živočícha. Premena húsenice na motýľa sa nazýva metamorfóza. Odohráva sa v niekoľkých etapách :
1.) Z vajíčka sa vyliahne húsenica, ktorá rastie a zvlieka sa. Po 4 až 5 týždňoch je pripravená zakukliť sa.
2.) Húsenica sa zmení na nepohyblivú kuklu. V kukle sa v priebehu niekoľkých dní výrazne premieňa. Jej pôvodné larválne tkanivá sa menia a nahrádzajú ich nové, ktoré tvoria telo dospelého motýľa.
3.) Napokon obal kukly praskne a vylezie z neho motýľ. Má jemné vlhké krídla, rýchlo mu však uschnú a môže sa vydať na svoj prvý let.
4.) Aj húsenice motýľov majú niekedy veľmi pekné sfarbenie, zvyčajne však tiež slúžia ako výstraha predátorom. Niektoré húsenice majú tŕne s jedovatými látkami, iné vystrekujú nebezpečnú kyselinu.

Medzi motýľmi je aj veľa škodcov: húsenice mlynárika kapustového požierajú zeleninu, húsenice mole šatovej ničia textílie z prírodných vlákien.
 
Podobné referáty
Motýle SOŠ 2.9431 194 slov
Motýle 2.9594 341 slov
Motýle 2.9796 682 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.