referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Vnútromaternicový vývoj
Dátum pridania: 23.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mukarinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 059
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 15.3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 25m 30s
Pomalé čítanie: 38m 15s
 
Vývoj embrya

Každé dieťatko je zázračným dielom Boha. Každé je iné, svojské a predsa máme pocit, že sa novorodeniatka, označené ružovými a modrými šnúrkami na novorodeneckom oddelení podobajú.
Akou cestou "prešli"? Ako sa dieťatko v brušku vyvinulo? Ponúkame Vám základné vývojové fázy.
Vývoj človeka vo vnútri maternice trvá obvykle 40 týždňov /280 dní alebo 10 lunárnych mesiacov/ čo približne zodpovedá 9 kalendárnym mesiacom. Obdobie pred narodením dieťaťa nazývame prenatálne obdobie.
Prenatálne obdobie rozdeľujeme na embryonálny vývoj /embryogenézu/, t.j. vývoj zárodku /embrya/ a na obdobie fetálneho vývoja /fetogenézu/, t.j. vývoja plodu /fétu/.

Vývoj zárodku - embrya trvá 2 mesiace, teda 1. až 8. týždeň, vývoj plodu - fétu trvá osem mesiacov /1 lunárny mesiac=28 dní /. Rast tela plodu vo vnútri maternice je mimoriadne rýchly. V 2. lunárnom mesiaci embryo rastie rýchlosťou 1 milimeter denne, medzi 9. až 20. týždňom je to dokonca 1 až 2 milimetre denne.
Ak by tento rast pokračoval rovnako rýchlo aj po narodení dieťatka, 10-ročné dieťa by meralo približne 6 metrov!
Hmotnosť sa zvýši z pôvodných 1,5 miligramov /toľko váži oplodnené vajíčko/ až na 3000 gramov /priemerná hmotnosť norodenca/. Vnútromaternicový vývoj končí pôrodom medzi 38. až 42.týždňom. Ďaľšie praktické delenie, hlavne z pohľadu lekára - gynekológa, je delenie gravidity na tzv. trimestre. Graviditu delíme na 3 trimestre, prvý trimester trvá od 1. do konca 11. týždňa, druhý od 12. do konca 27. týždňa a tretí od 28. až do termínu pôrodu.

1. lunárny mesiac - 1. až 4. týždeň
0. deň - oplodnenie
z ejakulátu vypusteného pri súloži z penisu muža do zadnej klenby pošvy prenikajú spermie hlienovou zátkou, ktorá je v krčku maternice a putujú do dutiny maternice a do vajíčkovodu. Spermie si zachovávajú schopnosť oplodniť vajíčko aj 72 hodín po súloži ! Vajíčko stráca schopnosť byť oplodnené už po 24 hodinách. Oplodnenie jednobunkového vajíčka /cca 0.1 mm / sa deje v ampulárnej časti vajíčkovodu, kde ho obklopí malé množstvo spermií, ale len jedna preniká dovnútra vajíčka. Tak je daný vznik novej bytosti, ktorá je neopakovateľná.
Pohlavné chromozómy X a Y určujú pohlavie dieťaťa od momentu oplodnenia. Vajíčko má vždy pohlavný chromozóm X. Ak ho oplodní spermia s pohlavným chromozómom X, bude sa vyvíjať plod ženského pohlavia /XX/. Naopak, oplodňujúca spermia s pohlavným chromozómom Y je určujúca pre vývoj plodu mužského pohlavia /XY/
0. - 1,5. deň - zygota /oplodnené vajíčko/
základ nového jedinca, štádium jendnobunkového oplodneného vajíčka, ktoré má 46 chromozómov a je ešte stále vo vajíčkovode.
1,5. - 3. deň - štádium blastomér
zygota sa v priebehu 40-50 hodín rozdelí do niekoľkých dcérskych buniek - blastomér. V tomto štádiu zostupuje vajíčkovodom smerom k maternici.
4. - 4,5. deň - štádium moruly
bunkový útvar zo 16-blastomér. Pre podobu s plodom moruše sa nazýva morula.Transport malého zárodku cez vajíčkovod trvá asi 75-80 hodín. Približne na 4 deň po oplodnení prechádza morula cez úžinu vajíčkovodu do maternice.
5. - 6. deň - štádium blastocysty
v maternici pokračuje delenie buniek moruly. Postupným hromadením buniek k jednému pólu vzniká ďaľšie vývojové štádium – blastocysta. Je to guľovitý útvar s dutinou. Jej vývoj pokračuje 2-3 dni v dutine maternice, kde voľne pláva v tekutom prostredí.
7. - 10. deň - uhniezdenie /nidácia, implantácia/
uhniezdenie blastocysty v sliznici maternice, ktorá je na tento proces pripravená.
11. - 15. deň
vytvára sa zárodkový štít, ktorý má dve vrstvy a rozmery od 0.1 do 0.4 mm. V termíne očakávanej menštruácie začína embryonálne tkanivo produkovať hormón, ktorý sa nazýva choriový gonádotropin – hCG a ten stimuluje tzv. žlté teliesko vo vaječníku, takže toto nezaniká, ale naopak, zväčšuje sa a mení sa na tehotenské žlté teliesko. Práve ono produkuje ďaľšie hormóny, ktorých účinkom sa mení sliznica maternice. Menštruácia, ktorá by sa mala v týchto dňoch dostaviť, vynechá – a to je prvý, avšak ešte neistý znak tehotnosti.
15. - 20. deň
zárodkový štít má tri vrstvy, je oválneho tvaru a má rozmery od 0.4 do 2.5 mm Začína pracovať srdce, zatiaľ len jednoduché v tvare ”U”-trubice
21. - 28. deň
rýchly rast: 22.deň - 2.5 mm, 28.deň - 4 mm.
Zárodok sa je rozdelený na 3 časti: hlava, krk a trup.
Začína včasný vývoj orgánov a ústrojenstiev: mozok, miecha a nervy, kostra /zatiaľ len chrupkovitá/. Svalovina srdca sa začína deliť na predsieňovú a komorovú časť /chlopne zatiaľ chýbajú/, vzniká pečeň. Vzniká očná jamka, ako základ oka. Hlava tvorí v tejto fáze asi 1/2 celého tela. Z trupu začínajú vyrastať základy horných a dolný končatín. Koncom 4. týždňa je vyvinutý trojklanný nerv so všetkými tromi vetvami a embryo je citlivé na bolesť. Začína vývoj vylučovacích orgánov /základy obličiek/. Diferencuje sa základ čuchu – čuchový epitel.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.