referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Oplodnenie a rast plodu
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 598
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Úvod

Základné telesné charakteristiky a dispozície dieťaťa sú určené už vo chvíli počatia, t. j. vtedy, keď spermia otca prenikne do vajíčka matky a spolu vytvoria zygotu - počiatok rýchlo sa rozmnožujúcich buniek, ktoré sa stanú embryom. Každá bunka embrya obsahuje genetickú informáciu, ktorá je uložená v 46 chromozómoch, po 23 od každého rodiča. Chromozómy obsahujú reťazce menších jednotiek, ktoré nazývame gény. Jeden gén riadi špecifickú zložku vývinu nového dieťaťa, ako napr. farbu vlasov, kým viaceré skupiny génov určujú rozsah a úroveň inteligencie, a tým robia dedičnosť oveľa komplikovanejšou. Pohlavie dieťaťa je určené jedným chromozómom, a to buď chromozómom X (dievča), alebo chromozómom Y (chlapec).

Ženská pohlavná bunka (vajíčko) a mužská pohlavná bunka (spermia) obsahujú po 23 chromozómov, ale len jeden z nich je pohlavný chromozóm. Zrelé vajíčko nesie vždy chromozóm X; spermia však môže niesť chromozóm X, alebo chromozóm Y. Z vajíčka oplodneného spermiou nesúcou chromozóm X sa vyvinie dievčatko (XX); ak spermia vnesie do vajíčka chromozóm Y, narodí sa dieťa mužského pohlavia (XY). Oplodnené vajíčko
Ak spermia prenikne do vajíčka vo vajíčkovode krátko po ovulácii, vajíčko sa oplodní. Z miliónov spermií vyplavených počas pohlavného styku sa len jedinej podarí preniknúť cez bunkovú stenu zrelého vajíčka. Po spojení obidvoch jadier sa každý chromozóm so svojimi génmi skombinuje s tým istým chromozómom druhého jadra. A práve v tomto momente sa získané znaky, zdedené od obidvoch rodičov, pevne zabudujú v budúcom potomkovi. Novovzniknutá bunka so svojím genetickým nákladom 46 chromozómov sa v pravidelných niekoľkohodinových intervaloch delí a posúva ďalej k maternici. Asi týždeň po oplodnení sa rastúce klbko buniek zahniezdi v maternici. V čase, keď možno predpokladať, že je žena tehotná, z vajíčka vzniká embryo a formuje sa placenta. Po dvanástich týždňoch vývinu v maternici sa stáva životaschopným ľudským plodom. Cesta oplodneného vajíčka
Keď sa vajíčko uvoľnené z vaječníka ženy spojí vo vajíčkovode s jednou z miliónov spermií, uskutoční sa oplodnenie. Jadro spermie sa spojí s jadrom vajíčka, pričom sa jadrá .

zjednotia a začne sa proces bunkového delenia. Oplodnené vajíčko sa rozdelí na dve bunky, z ktorých každá sa opäť rozdelí na dve atďOplodnenie jednou spermiou sa uskutočňuje asi v tretine cesty vajíčkovodom. Delením sa z oplodneného vajíčka stáva klbko buniek.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.