referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Ženské pohlavné orgány
Dátum pridania: 29.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 747
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Orgánmi reprodukčnej sústavy ženy sú dva vaječníky (ováriá), maternica (uterus), vajíčkovody (ovoduktus) a pošva (vagína), ktorá spája vnútorné orgány s vonkajšími pohlavnými ústrojmi. Každý mesiac sa uvoľňuje z vaječníka do vajíčkovodu

vajíčko. Ak sa vo vajíčkovode oplodní, zahniezdi sa v maternici; to znamená, že žena je tehotná. Ak sa vajíčko neoplodní, vyplaví sa spolu s menštruačnou krvou cez pošvu von.

Vonkajšie pohlavné orgány
U žien majú vonkajšie pohlavné orgány rozličný tvar a veľkosť. Patria k nim: Venušin pahorok (mons pubis), tukový vankúš s ochlpením, veľké pysky ohanbia, dva veľké kožné záhyby obklopujúce ústie pošvy, a malé pysky ohanbia, záhyby kože, ktoré obklopujú dráždec (klitoris), analogický orgán mužského pohlavného údu a eroticky najcitlivejšie miesto. Pri pohlavnom vzrušení sa dráždec zväčší a spevnie. Všetky tieto orgány označujeme spoločným názvom vulva.
Vnútorné pohlavné orgány

K vnútorným pohlavným orgánom ženy uloženým v panve patria dva vaječníky, dva vajíčkovody, maternica a pošva. Maternica sa nachádza v centre panvy upevnená dvojitým elastickým väzivom. Pred ňou je močový mechúr a za ňou konečník. Pošva je asi 8 centimetrov dlhá rúra, ktorá je nielen miestom spojenia ženských a mužských pohlavných orgánov, ale aj cestou, ktorou prichádza na svet dieťa. Aby pošva mohla plniť obidve tieto funkcie, musí byť dostatočne pružná. Zväzky svaloviny sú bohato zásobené krvou, čo spôsobuje jej prekrvenie pri pohlavnom vzrušení. Krček maternice je štruktúra so širokými stenami, ktorá sa nachádza v dolnej časti maternice. Krček spája maternicu s pošvou.

Pri bežnom vyšetrení malej panvy si treba všímať najmä časť krčka maternice, ktorá vyčnieva do pošvy. Pri bežnom gynekologickom vyšetrení lekár sleduje zmeny na stene pošvy a robí ster z krčka, odobratú vzorku potom pošle do laboratória, aby sa mohli zistiť príznaky rakoviny krčka, prípadne znaky svedčiace o predrakovinovom stave. Ster z krčka maternice by sa mal robiť raz za tri roky. Maternica (uterus) sa nachádza vpredu v dolnej časti brušnej dutiny za močovým mechúrom. Je to dutý orgán hruškového tvaru, tvorený najsilnejšími svalmi v ľudskom tele, ktoré sa dokážu roztiahnuť a obopnúť plod a pri pôrode ho tlačiť do pôrodného kanála. Po 6 mesiacoch sa stiahnu na svoju pôvodnú veľkosť. Svalové steny maternice obklopujú dutinu vystlatú maternicovou sliznicou - endometriom, v ktorej sa zahniezdi (implantuje) oplodnené vajíčko.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.