referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Víno a jeho história
Dátum pridania: 08.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vrtulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 263
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
História vína v staroveku
Starí Egypťania verili, že víno je darom boha Ozirisa, syna boha nebies a zeme, ktorý bol víťazom nad smrťou, a ktorý sa zrodil zo svojho popola, rovnako ako sa každý rok znovu zrodí hrozno viničového kra, ktorý sa zdal byť mŕtvym. Egyptské vinohradníctvo dosiahlo najväčší rozkvet v rokoch 2700 až 2400 pred n.l. a už v tom čase poznali viac odrôd viniča. O vyspelosti vinárstva a vinohradníctva v Egypte sa zachovalo veľa dokladov. Našli sa džbány z pálenej hliny, na ktorých je uvedený ročník vína, jeho kvalita, pôvod a dokonca aj vedúci vinice! V tom čase bolo víno v Egypte, Sýrii, Babylónii a iných krajinách veľmi obľúbené a považovalo sa za jednu zo základných životných potrieb. Pestovanie viniča bolo rozšírené aj po celom Grécku. Veď pestovanie viniča a pitie vína bolo súčasťou gréckej kultúry. Za zakladateľa vinárstva bol považovaný boh vína Dionýz, o ktorom vzniklo veľa povestí. V starom Grécku bolo veľmi veľa autorov, ktorí ospievali víno. Na začiatku sa víno považovalo za posvätný a liečivý nápoj, ale neskôr sa stalo bežne používaným nápojom. Najznámejší autor tých čias Homér ospieval víno vo svojej Iliade, kde dokonca uvádza mestá a oblasti, kde sa pestuje vinič. V starom Ríme sa pestovanie viniča a výroba vína rozšírili v 8. až 1. storočí pred n.l. Víno bolo veľmi obľúbené a používalo sa najmä pri hostinách k jedlu. Z tých čias sa zachovalo veľa kníh, v ktorých sú uvedené postupy pri výrobe vína. Tiež sú tam uvedené odrody bielych a modrých vín, ktoré sa vtedy pestovali. Diela, ktoré v tom čase vznikli, používali a citovali autori až do stredoveku. Pestovanie viniča a výroba vína sa udomácnili v celom dnešnom Taliansku. Počas rímskych vojenských výbojov rozširovali rímske légie na príkaz panovníka pestovanie viniča a výrobu vína na všetkých obsadených územiach. Takýmto spôsobom sa dostalo pestovanie viniča do Francúzska, Španielska, Nemecka i na naše územia.

Druhy vín
Pod názvom víno si obyčajne predstavíme skvasenú a vyčistenú hroznovú šťavu. Víno však možno robiť z každého ovocia, ktoré obsahuje cukor, teda z jabĺk, hrušiek, ríbezlí, čerešní, ďalej z lesných plodín, ako sú šípky, čučoriedky, černice či maliny. Takého víno nazývame ovocné víno.
Ovocné vína sa konzumujú nielen ako nápoje, ale používajú sa aj v domácnosti na prípravu rozličných jedál a nápojov. U nás používanie ovocných vín v domácnosti nie je až natoľko rozšírené, ako v iných štátoch, kde sa takéto vína v značnej miere používajú na prípravu rôznych polievok, omáčok k múčnikom, do čaju alebo prevarené s cukrom a príslušným korením aj proti niektorým chorobám.

Červené víno, elixír života
Americkí vedci potvrdzujú, že pitie červeného vína zrejme predlžuje ľudský život. Výskumníci Harvardovej univerzity objavili vo víne molekulu, ktorá vo zvieracích organizmoch dokázateľne spomaľuje starnutie. Laboratórne pokusy zverejnené v časopise Nature ukazujú, že polyfenoly pôsobia podobne aj na ľudské bunky, čo zrejme vysvetľuje aj dlhovekosť francúzskej populácie. Polyfenoly sú látky produkované mnohými rastlinnými druhmi a asi najznámejší z nich je resveratrol, ktorý sa nachádza v červenom víne.

Alkoholom k štíhlej línii
Austrálski vedci vyvrátili doterajšie tvrdenia všetkých dietológov a vypracovali novú poučku pre všetkých, ktorí začali boj s nadbytočnými kilami. Štúdia zverejnená v denníku The Herald Sun uvádza, že konzumácia alkoholu pomáha pri úbytku váhy. "Štyri deci vína denne priaznivo vplývajú na hladinu cholesterolu. Víno má málo kalórií a okamžite spaľuje tuk", vysvetľuje jeden z autorov štúdie. Experti sú presvedčení, že priberanie nespôsobuje samotný alkohol, ale rôzne "dobroty", ktoré konzumenti pojedajú, keď majú "trochu v hlave".

Vo víne je viac ako pravda
Príležitostné pitie vína môže podľa štúdie dánskych vedcov znížiť riziko Alzheimerovej choroby a demencie. U ľudí, ktorí pravidelne pili víno sa znížili o polovicu problémy s pamäťou po 65.roku života. Látky nachádzajúce sa vo víne taktiež pôsobia prevenčne proti mŕtvici a srdcovému infarktu. Pivo však môže riziko demencie zvyšovať.

Rady:
Červené víno sa odporúča piť najmä večer, nakoľko upokojuje, tlmí všetky telesné funkcie a podporuje spánok. Biele, naopak, podnecuje, okrídľuje a dvíha aktivitu.
Víno zvyšuje dôvtipnosť, bystrosť a vynaliezavosť mozgu, napĺňa ho živými, vrelými a hravými myšlienkami, tvrdil už William Shakespeare, a mal veru pravdu. Popíjať po troške a s mierou v priebehu dňa povzbudzujúce biele vína zlepšuje prekrvenie mozgu, a tak im človek môže vďačiť za nejednu inšpiráciu. Zvlášť rýchlo pôsobia pre svoj obsah kyseliny uhličitej šampanské vína a sekty, ale aj iné rezké druhy. Nezáleží na tom, či je víno biele alebo červené: jeden pohár pridáva uvoľnenú, radostnú náladu a pocit spokojnosti.

Nalievanie vína
Víno k jedlám by malo byť suché, či je to biele alebo červené víno. Sladké vína sa k jedlu nielen nehodia, ale nie sú vhodné ani s ohľadom na trávenie. Podávané suché víno by ale nemalo byť kyslé. Ak počas jedla servírujeme viac druhov vín, mali by sme dodržiavať zásadu, že vždy idú prvé ľahšie vína pred ťažšími, biele pred červenými. Biele - Rosé vína, sú najlepšie, ak ich podávame ako aperitívy k ľahkým predjedlám.

Nalievanie bieleho vína
Správny pohár na biele víno je tenkostenný, smerom k vrchnému okraju ľahko zužujúci sa kalich strednej veľkosti. Len tak môže biele víno pôsobiť svojou vôňou na konzumenta. Do pohárov sa dolieva do troch štvrtín. Teplota podávaného vína by mala byť 10 až 12 stupňov. Biele vína podávame k svetlým mäsám, rybám, vaječným jedlám, cestovinám a k zelenine.
Nalievanie červeného vína

Vhodný pohár má klasický tvar veľkého otvoreného tulipánu. Po ňom stúpa aróma červených vín. Do pohára nalievame iba do jednej tretiny. Pred pitím môžeme pohár chytiť za stopku a víno mierne roztočiť. Lepšie tak pocítime arómu - vôňu. Teplota podávaného červeného vína by mala byť od 16 do 18 stupňov. V žiadnom prípade nepodávame víno zohriate na izbovú teplotu! Červené víno je vhodné k tmavým mäsám, hovädziemu, hydine, divine, údeným mäsám, ku korenistým nákypom, aromatickým zrejúcim syrom a tiež k talianskym jedlám.

Šumivé vína
Ovocné vína sa tiež dajú upraviť na šumivé vína. Šumivé vína obsahujú veľké množstvo oxidu uhličitého, ktorý po otvorení fľaše z vína uniká a požívanie vína veľmi spríjemňuje. Rozoznávame tri druhy šumivých vín:
·Prirodzené šumivé vína vyrábame pôvodným spôsobom, čiže kvasením vo fľaši.
·Umelé šumivé vína vyrábame nasycovaním vína oxidom uhličitým. Tento spôsob vyžaduje strojové zariadenie, a preto sa v domácnosti nepoužíva.
·Penivé šumivé vína sa pripravujú pomocou chemikálií.

Fľaše
Pre šumivé vína používame len špeciálne, takzvané šampanské fľaše. Sú typického tvaru, tmavozelené, s hrubými stenami. Nesmú mať v skle žiadny kaz.
Kvasenie
Pri šumivých vínach je veľmi dôležitý priebeh kvasenia, lebo od neho závisí kvalita vína po otvorení fľaše. Pri rýchlom kvasení nestačí víno oxid uhličitý dokonale pútať. Preto uniká vo veľkých bublinách a za kratší čas. Naopak víno, ktoré kvasilo pomaly pri nižšej teplote, stačí plyn pútať. Preto sú unikajúce bublinky malé a unikajú dlhší čas.
Odkaľovanie
Je to pri výrobe najťažší úkon, pretože vyžaduje značnú skúsenosť a obratnosť. Má odstrániť z fľaše kaly, ktoré sa na zátke usadili po striasaní. Pretože sú kaly po kvasení šumivého vína veľmi jemné, nie je odkalenie dôležité a môže sa vynechať. Chýrne talianske víno Asti spumante sa dodáva do obchodu neodkalené.
Prídavok likéru je posledný technický stupeň úpravy šumivého vína. Jeho úlohou je víno nielen prisladiť, ale aj zjemniť a zvýrazniť jeho príznačný buket. Množstvo likéru závisí od toho, či chceme mať šumivé víno sladšie alebo kyslejšie. V obchode sa podľa stupňa sladkosti vyskytujú 3 hlavné druhy šumivých vín:
·suché (bez cukru)
·polosladké (s obsahom 6 až 7% cukru )
·sladké (s obsahom 8 až 10% cukru)

Staré múdrosti:
·drž sa starého vína a dobrého priateľa
·staré víno, mladá žena, to je žitia pravá cena
·opitý sa i vŕbe pokloní
·vínko hreje, vínko páli, vínko múdre hlavy šiali
·opi sa a cez jednu noc, všetky hriechy spáchaš
·mladá žena, pečená hus a holba vína - najlepšia to medecína
·starý chlieb, staré víno a starý priateľ vždy dobrí
·keď prichádza víno, odchádzajú tajnosti
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.