referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Magnet v skratke
Dátum pridania: 15.03.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: msms_cool
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 203
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Magnet
vyzerá ako obyčajný kus kovu, ale je obklopený neviditeľným poľom, ktoré pôsobí na každé teleso vyrobené z feromagnetickej látky v jeho blízkosti. Magnet má dva póly - južný a severný. Keď je magnet voľne zavesený, nasmeruje sa poždĺž spojnice juh - sever, pretože póly magnetu sa priťahujú k magnetickým pólom Zeme.

Magnetit
je vlastne prírodný magnet. Je to čierna skala podobná železnej rude a objavili ju pravdepodobne Gréci. Práve Gréci totiž objavili obrovské ložiská magnetitu v oblasti, ktorá sa nazývala Magnesia.

Viditeľné magnetické pole
možeme vidieť pri istom pokuse. Položíme magnet na kus papiera, pokrytého oceľovými pilinami a neviditeľné indukčné čiary zobrazujúce magnetické pole sa ihneď objavia. Pole je najsilnejšie na miestach, kde sa indukčné čiary zbiehajú.

Mnohoraké využitie magnetov
sa využívajú aj dnes. V minulosti ľudia verili, že napríklad roztlčený magnetit s masťou má liečivé účinky. Dnes sa magnety využívajú praktickejšie. V lekárskom prostredí sa využíva metóda magnetickej rezonancie. Táto metóda využíva silné, ale neškodné magnetické pole, ktoré mapuje mäkké tkanivo bez toho, aby bolo tkanivo poškodené. Magnety sa však využívajú rôzne a používame ich denne. Magnetické pásy na opačnej strane kreditnej karty obsahujú informácie, ktoré sníma automat. Magnetofónová páska je obtiahnutá oxidom železitým. Zmagnetizované častice tak udržia informáciu, ktorá sa potom mení na zvuk.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.