referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Biorekordy sveta
Dátum pridania: 31.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lucica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 632
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 

Najväčšie rastlinné orgány
Najdlhšie listy na svete má palma rafia rastúca na Madagaskare. Bežne sú dlhé okolo 12 m. V Indonézii rastie alokázia, ktorá má listy 3 m dlhé a 2 m široké. Najväčším kvetom sa zasa môže popýšiť raflézia arnoldova, jeho priemer je 1 m, váha 8 kg a hrúbka lupeňa 2 cm. Táto parazitická rastlina „láka“ svojím vzhľadom (farbou i odporným zápachom hnijúceho mäsa) muchy, ktoré ju opeľujú. U nás je najväčším kvet lekna bieleho s priemerom 10 cm, ktorý je aj najpôvabnejším vodným kvetom.
Na Seychelských ostrovoch nájdeme najväčšie rastlinné semeno z palmy lodoicea seychelská, ktoré má hmotnosť až 20 kg a dĺžku 50 cm. No najväčšie plody dozrievajú na chlebovníku v južnej Ázii. Majú tvar chleba, a keď sú upečené, aj rovnako chutia. Dosahujú hmotnosť až 40 kg a dĺžku do 90 cm.

Mamuty medzi rastlinami
V národnom parku Sequoia v Kalifornii (USA) rastie „Generál Sherman“ – najmohutnejší strom a organizmus na svete. Tento sekvojovec mamutí je vysoký 83,8 m, obvod vo výške 1,5 m nad zemou meria 34,9 m a jeho hmotnosť aj s koreňovým systémom sa odhaduje na 2500 ton. Jeho vek je približne 3200 rokov. Medzi najvyššie stromy patrí jeho príbuzná sekvoja vždyzelená, ktorej exempláre dorastajú do úctyhodných 112 m. Takisto eukalyptus kráľovský v Austrálii dorastá do 100-metrovej výšky. Viktória amazonská je zasa najväčšou vodnou rastlinou. Jej listy o priemere 2 m vďaka dômyselnému systému žiliek unesú dieťa o hmotnosti 40 kg. U nás je najmohutnejším stromom dub, no najvyšším jedľa biela s výškou 60 m.

NAJRÝCHLEJŠIE RASTÚCE RASTLINY
Je aj najvyššou bylinou na svete a jeho príbuznými sú pšenica, raž či kukurica. Bambus za 24 hodín vyrastie 70 až 100 cm i viac. Vietnamský druh bambusa dokonca denne podrastie až o 2 metre! Toto predlžovanie je sprevádzané zvláštnym praskaním. Listy a tenké vetvy slúžia ako potrava pre dobytok, z mladých výhonkov sa pripravujú rôzne lahôdky, pivo a iné. Drevo dozrieva po 2 až 3 rokoch, keď nadobúda neobyčajnú pevnosť. Dá sa z neho zostrojiť lešenie a niektoré druhy majú také tvrdé drevo, že sa z nich vyrábajú meče, ktoré sa svojou tvrdosťou vyrovnajú oceľovým. Keď sa takýto bambus rúbe, lietajú od sekery iskry. Výhradne bambusovými výhonkami sa živí panda veľká žijúca v Číne, ktorá je pre takýto úzky výber potravy ľahko zraniteľná.
Eukalyptus kráľovský je najrýchlejšie rastúcim a jedným z najvyšších stromov rastúci v Austrálii. Od začiatku každý rok vyrastie o 4 až 5 metrov, po 10 rokoch sa jeho rast spomalí. Vo veku 100 rokov dosahuje výšku okolo 100 metrov.
Medzi najrýchlejšie rastúce stromy na Slovensku patrí jelša lepkavá, ktorá vo veku 10 rokov má už 4 metre. Rýchlo rastú ešte osika a smrek, ktorý sa môže ťažiť ako 60-ročný, keď dosahuje výšku cez 30 metrov. Pre široké použitie jeho dreva sa často vysádza, čím sa vytvárajú tzv. smrekové monokultúry. (Monokultúry sú lesné porasty, v ktorých sa vysádzajú stromy jediného druhu.)

NAJPOMALŠIE RASTÚCE RASTLINY
V najsevernejších častiach Kanady, pri arktickej stromovej hranici rastie smrek sitkanský. Vegetačné obdobie, teda keď rastliny majú vytvorené podmienky pre rast, tu trvá 1 až 3 mesiace, z ktorých najteplejší má priemernú teplotu len 2 až 9°C. Smrek, ktorý mal 98 rokov, narástol len do výšky 28 cm a priemer kmeňa mal 2,5 cm!
Najpomalšie rastúci strom u nás je tis obyčajný, ktorý vo veku 10 rokov má iba 70 cm a kvitne až ako 20-ročný.
Všeobecne platí, že rýchlosť rastu vždy závisí od podmienok, v ktorých rastlina rastie. Najmä arktické podnebie, ktoré sa u nás nachádza len vo vysokých polohách Tatier, brzdí rast a vývin vegetácie.

Je horčičné zrnko najmenšie?
V Sv. písme sa hovorí, že zrnko z horčice je najmenším na svete. Samozrejme, že to treba rešpektovať vzhľadom na vtedajšie poznanie ale hlavne na hĺbku tohto podobenstva. Podľa najnovších údajov má najmenšie semená rastlina striga asiatica rastúca v Ázii. Každé jej z nich je veľké 0,2 x 0,3 mm.Veľmi malé semená majú aj orchidey. Niektoré sú také ľahké, že sa ich do 1 kg vojde 1 miliarda. Za zaujímavosť stojí, že najmenšie semienko z našich stromov má breza. Na jeden kilogram je potrebných až 6 600 000 semien.
Drobuľka bezkoreňová, ktorá vytvára zelený povlak na hladine jazier, mŕtvych ramien a okrajov pomaly tečúcich vôd je najmenšou semennou rastlinou na Zemi. Na Slovensku sa vyskytuje v 6 lokalitách v Podunajskej a Východoslovenskej nížine. 25 týchto rastlín by sa dalo poukladať na necht malíčka. Jej lístočky majú priemer 0,5 až 1,2 mm. Rovnako má aj najmenšie kvety, ktoré kvitnú len z času na čas.
No a nakoniec k najnižším drevinám u nás patrí vysokohorská vŕba bylinná (okolo 25 cm). Rastie vo vysokohorskom prostredí v okolí snehových polí.

Viete, ako môžete pomerne presne určiť vek stromu? Jednou z možností je, že po zoťatí stromu spočítate letokruhy. Na priereze kmeňa vidieť svetlé a tmavé pásy. Stromy v našich podmienkach rastú najrýchlejšie na jar, keď sa tenkostenné vodovodné bunky (xylém) rýchlo zväčšujú. Tieto bunky tvoria svetlo sfarbené letokruhy, známe ako jarné drevo. Na konci leta sa rast spomaľuje, bunky sa zmenšujú a majú silnejšie steny. Hovorí sa im letné drevo a v kmeni sa javia ako tmavšie pásy.
Pomerne presne môžeme odhad veku stromu urobiť aj zmeraním jeho obvodu vo výške asi 130 cm nad zemou. Vek dostaneme tak, že obvod v centimetroch podelíme hodnotou 2,5 (to sa rovná priemernému prírastku na výške za rok). Napríklad strom s obvodom 120 cm je starý takmer 50 rokov.

Suverénne najstarším organizmom je ker, ktorý sa vyskytuje v Mojavskej púšti na juhu Kalifornie v USA. Volá sa kreozot, no jeho vedecký názov je Larrea tridentata. Začal rásť skôr ako vznikla samotná púšť, pamätá si počiatky ľudskej kultúry, ba možno je aj pamätníkom bájnej Atlantídy. Najstarší exemplár tohto druhu má už viac ako 11 700 rokov! O palestínskom meste Jerichu sa tvrdí, že je najstarším mestom na zemeguli a má 9000 rokov. Kreozot je teda ešte o 2000 rokov starší.
V Kalifornii rastú aj ďalšie dlhožijúce rastliny – borovice ostité. V národnom parku Great Basin rastú viac ako 4500 rokov staré jedince, pričom najstaršia, zvaná Matuzalem, má vyše 4700 rokov.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [4]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.