referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Delená strava
Dátum pridania: 29.04.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bubo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 576
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
1. Úvod
Za tento spôsob používania zdravého spôsobu stravovania môžeme poďakovať americkému lekárovi Dr. Howardovi Hayovi. Ako tridsaťročný trpel ťažkým obličkovým ochorením a lekárska veda sa zdala bezmocná. Sám dlhý čas študoval svoju chorobu. Skúmal chemické zloženie ľudského tela a zistil, že sa skladá z 80% zásaditých a 20% kyslých prvkov. So zreteľom na to si zostavil dennú stravu, jedol prevažne zásadotvorné a menej kyselinotvorné potraviny a oddelil potraviny s vysokým obsahom sacharidov od potravín s vysokým obsahom bielkovín. Stalo sa neuveriteľné. Oddelením a správnym zložením jedál sa mu podarilo vyliečiť svoju ťažkú chorobu obličiek.

2.Stručná charakteristika tráviacich procesov tele človeka
Na to, aby sme lepšie pochopili problematiku oddelenej stravy si podrobnejšie vysvetlíme tráviace postupy v tele človeka. Pomocou tráviacich štiav a enzýmov, ktoré sú produkované niektorými orgánmi tela človeka sa potrava rozkladá na menšie stavebné látky, ktoré sa môžu transportovať napr. z tenkého čreva do pečene. Telo látky použije na stavbu tela ( bielkoviny), na získanie energie ( tuky, sacharidy), získanie výživných látok a ďalších procesov. Bez pomoci tráviacich štiav a enzýmov však nie je možné, aby tieto procesy prebehli. Stručne si povieme cestu potravy telom človeka, aby sme sa oboznámil s tými chybami, ktoré môžu narušiť harmóniu.
Prvé sú ústa ( cavum oris). Tu začína trávenie škrobu. Škrob sa vyskytuje v obilninách, zemiakoch, cestovinách a ryži. Aby sa zabezpečilo natrávenie potravy amylázou, mimoriadne dôležité je požutie potravy.

Druhou časťou tráviaceho procesu je žalúdok (gaster). Až tu sa natrávi bielkovina, ktorá sa vyskytuje vo väčšom množstve v živočíšnych potravinách. Pomocou HCl a pepsínu sa rozkladá na peptidy. Podľa názoru Dr. Haya sú tráviace postupy narušené ak konzumujeme sacharidy a bielkoviny v koncovej forme súčasne, pretože tým je pôsobenie tráviacich enzýmov obmedzené. Odôvodňuje to tým, že príjem uvedie do pohybu produkciu HCl a pepsínu v žalúdku. To potom brzdí pôsobenie aktívnej amylázy z podžalúdkovej žľazy, ktorá je aktívna v zásaditom prostredí. Ak jeme iba sacharidy, potom sa podľa Dr. Haya oddeľuje len málo kyslých štiav a vplyv amylázy zostáva aj naďalej zachovaný a navyše sa sacharidy môžu lepšie tráviť. Následkami chybne kombinovaných jedál sú poruchy trávenia, záha, pocit plnosti a plynatosť.

Treťou stanicou potravy je horná časť tenkého čreva- dvanástnik (duodenum). Tu vstupuje do akcie pankreas, ktorého enzýmy spolu so žlčou vznikajúcou v pečeni spĺňajú viacero funkcií. Pankreas je zložený z dvoch častí. V jednej sú produkované hormóny inzulín a glukagón a v druhej časti sa vytvárajú tráviace enzýmy ako trypsín a chymotrypsín (štiepia bielkoviny), amyláza (štiepi sacharidy) a lipáza (štiepi tuky), ktoré sa odvádzajú do tenkého čreva. Aby komplikované a rozmanité procesy prebehli bez ťažkostí, nemali by sme pankreas v nijakom prípade priveľmi dráždiť nadmernou konzumáciou potravy. Vzniká tu totiž nebezpečenstvo, že aj najlepšia potrava pre naše telo sa stane záťažou. Spomalené a neúplné trávenie môže vyvolať v koncových úsekoch tráviacej sústavy kvasné procesy. Nestrávené časti potravy môžu byť zúžitkované črevnou mikroflórou a zostávajú plyny spôsobujúce nafukovanie.

3. Podstata oddelenej stravy
Hlavnou zásadou oddelenej stravy je nemiešať potraviny s rozdielnym časom trávenia a s rozdielnymi požiadavkami na kyslosť či zásaditosť tráviacich štiav. Cieľom je, aby potrava zbytočne dlho neležala v žalúdku. Takisto, aby sa úplne strávila, a tým sa zabránilo hnilobným a kvasným procesom v črevách, ktoré sú zdrojom otravy organizmu, a na ich likvidáciu sa musí zbytočne vynaložiť veľa energie. Pri módnych radikálnych diétach často zhodíme pár kilogramov na úkor vody a svalovej hmoty, zvyčajne ubúdajú sily, prejavuje sa únava, nervozita, pocit hladovania. Pre trvalé zoštíhlenie sa však musíme zbaviť tuku. Správnym oddelením stravy pri prijímaní nízkotučnej potravy sa zrýchli metabolizmus, neochudobníme sa o pocit nasýtenosti a napriek tomu sa výsledky zaručene prejavia. Oddelená strava predstavuje azda najzdravšiu formu ľudskej výživy, pričom môže byť veľmi chutná, lahodná a pestrá.

Výživou je podmienená existencia a kvalita života už od kolísky. Jedlo prijímame niekoľkokrát denne, preto má vplyv aj na naše zdravie. Hlavnými základnými živinami sú bielkoviny, sacharidy a lipidy, ktoré telu poskytujú energiu. Dôležité sú i ochranné živiny, ku ktorým patria vitamíny a minerálne látky a nevyhnutná je voda. Ak sa nesprávne kombinujú zložky potravín, spôsobujú dlhé trávenie; drastickým spôsobom sa brzdí fáza využívania potravy a fáza vylučovania; môže sa neskôr vyvinúť poškodenie pečene, pričom p r í z n a k y ochorenia sú porovnateľné s poškodeniami po požívaní alkoholu, obezitu; bolestivé tráviace poruchy; stratu energie. Ľudský žalúdok môže prijať viac ako jeden kilogram potravy. Pomaly počas dvoch až šiestich hodín ju uvoľňuje ďalej do tráviaceho ústrojenstva. Asi o 12 hodín po tom, čo zažívacím traktom začne zostupovať prvé sústo, začne výstupná časť hrubého čreva vylučovaciu činnosť.

4. Oddelená strava v praxi
Ak chceme začať s oddelenou stravou musíme absolvovať tzv. „vyprázdňovací deň“. Zmenenou stravou podporujúcou látkovú premenu sa môžu za istých okolností prechodne objaviť mierne bolesti v kĺboch a vo svaloch. Sú reakciou tela na nastupujúce odstraňovanie jedovatých látok. Pre vyprázdňovací deň si môžete vybrať:
A.zeleninovo- šalátovú kúru
B.ovocnú kúru
C.tekutú zemiakovú kúru
D.zemiakovo- zeleninovú polievku
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Faschingová,Ch. 1997. Varíme oddelenú stravu Frankfurt. Breitschopf. 1997. 187s. , Handschmann,J. 1998. Rýchlo a ľahko s oddelenou stravou 1.vyd. Mníchov. Gräfe und Unzer. 1998. 64s. ISBN 80-7181-726-0 , Horáková,K. 1999. Oddelená strava 3.vyd. Bratislava. Semic Media 1999. 144s. , Kellermannová,M. 1997. Oddelená strava pre labužníkov 3.vyd. Mníchov. Wilhelm Heyne Verlag GmbH. 1997. 247s. ISBN 80-88915-38-4, Summová,U., 1992 Veľká kuchárska kniha oddelenej stravy 3.vyd. Niederhausen. Falken-Verleg GmbH . 1992. 127s. ISBN 80-88892-12-0
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.