referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Orol skalný
Dátum pridania: 21.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: msms_cool
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 339
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Orol skalný všeobecne: Orol skalný ( Aquila chrysaëtos ) je najväčší a najsilnejší orol. Rozšírený je asi v 6 rasách. Žije v najsevernejšej časti Afriky, v celej Európe, v Ázii i v Severnej Smerike. Žije vo všetkých oblastiach sveta okrem Nového Zélandu a Antarktídy. Rozpätie krídel má približne 2 m. Orol skalný je celý tmavohnedý, chvost má hnedosivý s tmavým pásom na konci nohy, až po prsty operené. Čieny zobák je veľmi ostrý, ešte ostrejšie sú oblúkovité 50 až 60 mm dlhé pazúre. Má ľahké telo, viaceré kosti sú duté, zväčša váži len okolo 4 kg. Samička však váži viac, asi okolo 6,5 kg. Veľkou zaujímavosťou je to, že orly majú 2 páry očných viečok.

Starostlivosť o mláďatá: Orlica sa veľmi starostlivo pripravuje na úlohu matky. Vyberá si vhodné miesto na hniezdenie. Sú to skalné steny nad neprístupnými skalami. V takomto masíve si nájde dieru. Miesto musí byť chránené pred dažďom, ale aj pred slnkom. Dôvod je zrejme taký, že orlíčatá sedia v hniezde niekedy i vyše mesiaca väčšinou samotné. O mláďatká sa starajú obaja rodičia. Orol a orlica im nosia potravu, niekedy do hniezda prinesú aj kusy dreva a konáre. V dobe hniedenia je orlica veľmi citlivá. Zo všetkých mláďat dospeje zväčša len jedno a to najsilnejšie, ktoré sa od samého začiatku prebíja dopredu. Dostane sa mu viac potravy ako ostatným, ktorý postupne krpatejú a napokon zahynú.

Potrava orla skalného: Orol skalný žerie rôzne hlodavce a mladé líšky, trúfne si dokonca aj na chorého či starého kamzíka. Obľúbenou potravou je mu svišť. Útok na svišťa je veľmi rafinovaný. Orol letí veľmi nízko a využívca členitosť terénu. Lenže ak svišť zbadá orla skôr, orol skalný sa rýchlo zvrtne smerom na hor a robí sa "akoby nič". Potom svoj útok ukončí. Keďže na mnohých miestach bol orol úplne vykántrený, dnes je u nás i inde zákonom chránený. Prečo? Orol skalný pomáha udržať prirodzený počet hlodavcov a starých či chorých živočíchov.
Na záver múdrosť Janka Kráľa: Orol - symbol slobody, zostane svojím správaním nedostižný pre človeka. Je si vedomý toho, že žije vo veľkých výškach, slobodne dýcha je vládcom tatranského neba.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.