Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Cukrovka psov

Cukrovka (Diabetes mellitus) už nie je len častým ochorením modernej doby súčasnosti u človeka, ale často postihuje už aj psov. Je to porucha látkovej premeny, predovšetkým cukrov. Charakterizovaná je viacerými poruchami metabolizmu, ale aj poruchou v premene bielkovín, tukov a poruchami rovnováhy elektrolytov. Z plemien psov je najväčší výskyt cukrovky u jazvečíkov a drsnosrstých teriérov.

Ochorenie vzniká pri poruche buniek v podžalúdkovej žľaze (pankrease), ak nevytvárajú dostatočné alebo žiadne množstvo inzulínu. Pri nedostatku inzulínu organizmus psa nevyužíva glukózu ako zdroj energie, a tak hladina glukózy v krvi stúpa a po dosiahnutí určitej koncentrácie sa vylučuje močom. Tým dochádza k tomu, že následkom toho pes hladuje a je neustále smädný. Význam inzulínu spočíva v tom, že zabezpečuje prechod glukózy z telových tekutín do tkanív a buniek a zabraňuje tvorbe glukózy z bielkovín a tukov. Bez neho organizmus psov nie je schopný využiť glukózu a ako zdroj energie sa vo zvýšenej miere spaľujú tuky a bielkoviny. Keďže pri vzniku tohto ochorenia sa uplatňuje aj vplyv iných žliaz s vnútornou sekréciou, považujeme túto chorobnú jednotku za poruchu celého organizmu psa.

Príznaky v prvom štádiu ochorenia alebo pri ľahších prípadoch sa klinicky nemusia spozorovať a ľahko uniknú pozornosti chovateľa. Neskôr sa dostavuje únava, chudnutie, malátnosť a celková slabosť psa. Nadbytok glukózy v krvi zahusťuje krvnú plazmu a z toho vzniká neustály pocit smädu, čo vyvoláva nadmerné pitie tekutín. Prejavuje sa častým močením, pričom sa močom vylúči viac glukózy, ako sa príjme potravou. Organizmus psa postupne chátra, ale chuť a príjem potravy nie sú narušené. V pokročilom štádiu cukrovky už vznikajú komplikácie, ako sú poškodenia drobných ciev, zmeny na očiach ako zápal rohovky, až strata zraku. Ďalej sú to zmeny a poruchy obličiek a pečene, ale aj ďalších orgánov.

Cukrovka nie je ustálený stav, ale premenlivý, ktorý podlieha rôznym vnútorným a vonkajším vplyvom. Niektoré z opísaných príznakov nemusia byť vždy prítomné.

Určenie presnej diagnózy stanoví veterinár na základe laboratórneho stanovenia obsahu glukózy v krvi a v moči, a preto pri opísaných príznakoch u psa je potrebné vyhľadať odborné vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vyvráti podozrenie na cukrovku.

Liečba spočíva v úprave kŕmnej dávky tak, že sa obmedzí množstvo sacharidov (cukrov) v potrave, zvýši sa obsah tukov, nie však bielkovín. Dôležité je zabrániť príjmu sladkostí v akejkoľvek forme. V prípade, že pes nie je kŕmený granulovaným krmivom, ktoré plnohodnotne zabezpečujú dostatok vitamínov, je potrebné im zabezpečiť dostatok vitamínov vo forme zeleniny a kvasníc.

Najlepšie je zaradenie vitamínových preparátov. I keď na trhu je viacero týchto prípravkov, medzi najosvedčenejší a rokmi odskúšaný je ROBORAN pre psy, jedná sa o kombinovaný vitamínový prípravok určený na biologické doplnenie potravy, ale aj na liečbu klinicky sa prejavujúcich nedostatkov vitamínov. ROBORAN zabezpečí pri správnom dávkovaní prevenciu avitaminóz, podpornú liečbu v priebehu chorôb, rekonvalescenciu po ochoreniach a operačných zákrokoch. Optimálne preventívne dávkovanie tohto prípravku je pre stredných poľovných plemien 2-3 lyžičky, pre malé plemená 1-2 lyžičky dvakrát týždenne. Liečebne pre stredných poľovných plemien 2 lyžičky, pre malé plemená 0,5-1 lyžička denne.

Ťažšie formy rieši veterinár úpravou hladiny glukózy aplikáciou inzulínu. V súčasnosti sú k dispozícií i inzulínové prípravky s dlhodobým účinkom. K liečbe cukrovky psov patrí aj pravidelný denný pohyb.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk