referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Eukaliptus
Dátum pridania: 24.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: boogiematko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 316
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Euakliptus, tradičný liek austrálskych domorodcov proti horúčke doviezol v 19. storočí na Západ riaditeľ Melbournskej botanickej záhrady a pestovanie stromu sa rozšírilo v Južnej Európe a Servernej Amerike. Vlastnosti olejov z rôznych druhov sa mierne odlišujú, ale všetky sú antiseptické. Výskum v Rusku naznačuje, že niektoré druhy pôsobia proti vírusom chrípky, iné proti malárii alebo sú veľmi účinné proti baktériám.
V tradičnej medicíne pôvodných obyvateľov Austrálie sa listy používali v obkladoch na akékoľvek rany alebo zápaly a rôzne výluhy sa využívali aj vnútorne, aj keď dnes sa to na domáce použitie neodporúča.

Listy - pri infekciách dýchacích ciest sa zalieva niekoľko listov vriacou vodou a inhaluje
Vlhký obklad – na zápaly, bolestivé kĺby a popáleniny sa prikladá gáza namočená do 2 ml oleja roztopeného v 100 ml vody
Kloktadlo – pri infekciách hrdla sa roztriedi 5 kvapiek oleja v pohári vody a dobre rozmieša a potom kloktá
Mazadlo na hruď – pri prechladnutí, bronchytíde, astme a chrípke sa používa na masáž 0,5 až 2 ml oleja rozmiešaného v 25 ml mandľového oleja
Inhalácia – pri infekciách dýchacích ciest sa pridáva 10 kvapiek oleja do trochy vriacej vody a inhaluje
Olej – 2 kvapky oleja sa rozriedi v 10 ml slnečnicového oleja alebo masťového základu a aplikuje na opar na perách
Masážny olej – pri reumatických alebo artristických bolestiach zmiešať 10 až 20 kvapiek eukaliptového oleja s 10 až 20 kvapkami rozmarínového oleja a táto zmes sa rozriedi v 20 ml liečivého oleja z chaluhy bublinatej alebo mandľového oleja

Eukaliptus kráľovský
Najvyšší listnatý strom. Tento najtypickejší vždyzelený austrálsky strom z čeľade mytrovitých, dorastá do výšky vyše 100 metrov. Je to najrýchlejšie rastúci strom s veľkým hospodárskym významom.
Takmer všetky eukalipty s vínimkou vysokohorských a púštnych druhov, sú mohutné a nepadavé stromy. Najvyššie dosahujú výšku 100 metrov s obvodom kmeňa v priemere až 25 metrov.
Za najvyššie dnes rastúce sa považujú dva obrie stromy druhu eukaliptus kráľovský. Jeden z nich rastie pri vrchu Baw Baw v Austrálskom štáte Victoria, je vysoký 106 metrov a druhý v doline rieky Styx v Tasmánii dosahuje výšku 98 metrov. Ich vek sa odhaduje na 350 až 400 rokov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.