referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Mlok obyčajný
Dátum pridania: 25.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slniecko921
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 268
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Chrbát má zafarbený do olivovozelena alebo hneda.Brušná strana je pomarančovožltá a pritom má na celom tele hnedé škvrny. Na samcovi prevažujú veľké škvrny, na samici pozdl´žne pásiky a malé škvrny.Za mlada sú obe pohlavia rovnakosfarbené. Včase rozmnožovania ľahko poznáme samce podľa vysokého chvosta a hrebňa, ktorý sa tiahne po celom chrbte a okraj má zvlnený. Farby tohto tvaru sú živšie od všedných farieb.

Žubrienky mloka obyčajného sú dlhonohé ako žubrienky žiab,ale sú ovela štíhlejšie. Najprv sa im zjavia predné nohy,neskoršie zadné. Premena trvá asi 3 mesiace. Potom si mladé mloky hľadajú úkryt v lese. Mlok obľubuje skôr malé a špinavé kaluže,preto ho stretávame takmer všade. Živý sa rozličnými drobnými živočíchmi žijúcichvo vode alebo jej okolí.

Lieni sa(sťahuje z kože) na jar každý 3. až 8. deň,v čase párenia sa lieni zriedkavejšie a cez pobyt na zemi sa asi nelieni vôbec. Keď sa má začať lienenie koža stmavne,pretože sa pomaly odlupuje. Toto pravdepodobne zapríčiňuje u mloka nepríjemný pocit pochmúrnosti. Keď nastane čas lienenia pokúša sa prednou nohou urobiť dieru do kože v okolí čeľuste a potom spustí z hlavy kožu na samý koniec nosa. Stiahne sa raz na pravom boku a raz na ľavom boku. Často sa striasa a vystrkuje hlavu z vody. Lienenie trvá často hodinu,dve,niekedy aj viac hodín. Keď sa mlokovi lienenie podarí, zlienená koža je pekná, takže na nej môžeme rozoznať kožu každého prsta. Iba v okolí očí su dve diery.

Na mlokovi obyčajnom sa zistilo,že dobre ňuchá vo vode aj na zemi a preto si môže nájsť aj nehybnú potravu len ňuchom. Je to zákonom chránený druh.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.