referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Kôrovce
Dátum pridania: 27.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Katka12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 170
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Meno kôrovce je pre živočíchy, ako kraby či raky, veľmi výstižné. Ich telo totiž pokrývajú tvrdé vápnité doštičky, ktoré vytvárajú akúsi kôru. Kôrovce patria do skupiny živočíchov nazývaných článkonožce, ktorá zahŕňa napríklad hmyz a pavúkovce. Tak ako iné článkonožce, aj kôrovce sú chránené vonkajšou kostrou a pohybujú sa vďaka článkovaným končatinám. Doteraz vedci opísali približne 40 000 druhov kôrovcov. Hoci niektoré žijú na súši, väčšina kôrovcov žije v sladkých vodách alebo v mori. Najmenšie z nich nie sú väčšie ako malá bodka, ale najväčšie môžu merať vyše 1 m.
Maskovanie- Väčšina krabov používa klepetá na obranu pri napadnutí, niektoré druhy sa však vyhýbajú nebezpečenstvu celkom inak – pokrývajú si telo riasami a drobnými morskými živočíchmi, napríklad hubkami.
Spôsoby prijímania potravy- Kôrovce sa živia dvoma rozdielnymi spôsobmi. Väčšina krabov a homárov sa potuluje po morskom dne alebo brehu a klepetami zbiera kúsky potravy či otvára schránky iných živočíchov. Potravu vyhľadávajú prevažne čuchom. Plávajúce kôrovce zväčša potravu nehľadajú, ale čakajú, kým ju k nim donesú prúdy. Živia sa drobnými čiastočkami, ktoré cedia končatinami- nôžkami alebo tykadlami.
 
Podobné referáty
Kôrovce 2.9539 194 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.