referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Sépia
Dátum pridania: 18.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Katka12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 228
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
KALMARY – vyznačujú sa prúdnicovitým telom a patria medzi najrýchlejšie zvieratá oceánov. Kalmary sú okrem toho spolu s príbuznými chobotnicami jednými z najinteligentnejších bezstavovcov, pretože majú dobre vyvinutý mozog a nervovú sústavu. Zaujímavé pritom je, že tieto rýchlo plávajúce dravce sú pomerne blízkymi príbuznými takých pomalých živočíchov, akými sú slimáky. Kalmary, chobotnice, sépie a lodienky tvoria triedu mäkkýšov, ktorá sa nazýva hlavonožce. Zahŕňa asi 600 druhov, ktoré môžu merať od 2cm (kalmar antarktický do 20 m). Viaceré hlavonožce sa cez deň ukrývajú v jaskyniach alebo puklinách a v noci vychádzajú na lov.

OCEÁNSKI LOVCI – Chobotnice aj kalmary sú obdivuhodní lovci. Na chytanie koristi –rýb, mäkkýšov či kôrovcov- používajú dlhé chápadlá. Niektoré druhy kalmarov plávajú rýchlosťou až 35 km za hodinu a pri unikaní pred nebezpečenstvom vyskakujú až 4 m nad hladinu.

ČEĽUSTE A PRÍJEM POTRAVY – Chobotnice a kalmary majú ostré zobákovité čeľuste, ktoré im slúžia na obranu a kúskovanie potravy. Niektoré druhy vstrekujú do koristi jedovaté látky, ktoré sa im tvoria v slinných žľazách.

SVETIELKOVANIE- Mnohé hlavonožce dokážu vydávať svetlo, čo sa nazýva bioluminiscencia. Svetielkovanie im slúži na dorozumievanie so súkmeňovcami alebo na lákanie koristi. Kalmary dokážu vydávať záblesky bieleho, modrého, žltého a červeného svetla.

RAMENÁ A PRÍSAVKY- Chobotnice majú osem ramien, ktoré sú na spodnej strane vyzbrojené prísavkami. Kalmary majú okrem toho aj dve dlhé chápadlá, ktorými lovia potravu, pričom ich bleskurýchlo vymršťujú za korisťou – čo trvá menej než jednu stotinu sekundy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.