referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboš, Ľubor
Štvrtok, 24. septembra 2020
Diabeticka retinopatia
Dátum pridania: 27.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: syssel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 706
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Postihnutie očí pri cukrovke (diabetická retinopatia)
Diabetes mellitus je ochorenie, ktoré možno charakterizovať trvalým zvýšením hladiny cukru v krvi nad normálne hodnoty. Najčastejšie príčiny sú :
autoimúnny proces, pri ktorom sa vytvoria protilátky proti tzv. beta-bunkám pankreasu, a výsledkom je takmer úplné alebo úplné zastavenie tvorby inzulínu.
genetické faktory
zvýšená produkcia niektorých hormónov zvyšujúcich hladinu glukózy v krvi (kortikosteroidy, rastový hormón...)
niektoré lieky (kortikosteroidy)
chronická pankreatitída (chronický zápal podžalúdkovej žľazy)
Po čase, kedy je diabetes neliečený, alebo je liečený nesprávne, môže dôjsť k závažným komplikáciám, ktoré majú za následok vážne zdravotné problémy. Uvedené komplikácie môžeme rozdeliť na:

akútne (náhle vznikajúce) - hypoglykemickú kómu, diabetickú kómu
chronické (objavujú sa až po mnohých rokoch jej trvania)
Medzi chronické komplikácie patria napr.:

diabetická nefropatia
diabetická polyneuropatia
diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách aj na Slovensku. Riziko oslepnutia je u diabetikov približne 10-20- krát vyššie ako u nediabetikov. Príznaky diabetickej retinopatie do 2 rokov po diagnostikovaní cukrovky sú prítomné len u 2-7% diabetikov 1. typu a u približne 20% diabetikov 2. typu. Po 25 rokoch trvania cukrovky 80-100% diabetikov 1. aj 2. typu majú príznaky diabetickej retinopatie. Diabetes je u dospelých vo veku 20 až 74 rokov hlavnou príčinou nových prípadov slepoty. Diabetická retinopatia je každým rokom príčinou 12 000 až 24 000 nových prípadov slepoty

Cukrovka môže postihovať rôzne súčasti oka, avšak najčastejšie poškodzuje sietnicu . Postihnutie sietnice oka pri cukrovke je charakterizované špecifickými zmenami. Postihnuté sú predovšetkým sietnicové vlásočnice (kapiláry). Postihnutie sa môže prejaviť vznikom malých vydutín na tepnách sietnice (mikroaneuryzmy) a tvorbou nových ciev, drobným nakrvácaním do sietnice (hemorágiami) - následkom prasknutia spomenutých malých vydutín. Neskôr môže na sietnici dôjsť k novotvorbe ciev, zmnoženiu väziva a stav môže vyústiť až do úplnej slepoty. U diabetikov sa podstatne skôr a častejšie vyskytuje sivý zákal (katarakta) a zelený zákal (glaukóm) .

Najdôležitejšími ukazovateľmi, ktoré sú dôležité pre vznik diabetickej retionopatie sú: dĺžka trvania cukrovky a jej zlá kompenzácia. Z ďalších vonkajších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť vznik a ďalší priebeh diabetickej retinopatie sú známe: fajčenie, konzumácia alkoholu, vysoký krvný tlak, poruchy v hladinách krvných tukov, hormonálna antikoncepcia.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.